| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Czy w planie urlopów trzeba uwzględniać urlopy, do których prawo uzyskają pracownicy w pierwszym roku pracy

Czy w planie urlopów trzeba uwzględniać urlopy, do których prawo uzyskają pracownicy w pierwszym roku pracy

Zatrudniliśmy od 1 stycznia 2010 r. pracownika, dla którego praca w naszym zakładzie jest pierwszą pracą w życiu. Czy w planie urlopów wypoczynkowych powinniśmy ująć urlop, do którego pracownik nabędzie w tym roku prawo? Prawo do urlopu nabywa on po przepracowaniu każdego miesiąca. W związku z tym na początku stycznia, kiedy ustalamy plan urlopów, nie przysługuje mu urlop.

Należy natomiast przypomnieć, że plan urlopów na kolejny rok pracodawca powinien ustalić najpóźniej do końca danego roku kalendarzowego. Nie wynika to z żadnego przepisu, ale z tego, że pracownicy mogą już od początku stycznia korzystać z urlopów wypoczynkowych, ponieważ prawo do urlopu nabywają od 1 stycznia danego roku (art. 152 § 1 Kodeksu pracy). Zatem, jeżeli opracowują Państwo plan urlopów dopiero w styczniu, to może się zdarzyć, że któryś z pracowników będzie chciał wykorzystać urlop przed sporządzeniem planu urlopów. Dlatego w przyszłości lepiej przygotowywać plan urlopów na następny rok wcześniej, np. w grudniu.

Obowiązku sporządzenia planu urlopów nie mają pracodawcy, u których w zakładzie nie działa organizacja związkowa lub u których taka organizacja działa, ale wyraziła zgodę na niesporządzanie planu urlopów (art. 163 § 11 Kodeksu pracy). Pozostali pracodawcy mogą opracowywać plan urlopów dobrowolnie.

Podstawa prawna

  • art. 152, art. 153, art. 1551, art. 163 Kodeksu pracy.
reklama

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy

Źródło:

INFOR

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Michał Cyran

Radca Prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »