| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Godzinowy wymiar urlopu dla niepełnoetatowca

Godzinowy wymiar urlopu dla niepełnoetatowca

Od 2 lutego br. zatrudniam pracownika na 1/2 etatu. Przysługujący mu wymiar urlopu wynosi 26 dni. Pracownik chciałby iść na urlop, ale nie wiem, ile w danym okresie zatrudnienia przysługuje mu dni i tym samym godzin urlopu wypoczynkowego?

Liczba przysługujących pracownikowi dni urlopu wypoczynkowego zależy od stażu pracy, a także od wymiaru etatu. Na urlop może mieć także czasem wpływ liczba miesięcy przepracowanych w danym roku, jeżeli w jego trakcie nastąpiła zmiana pracodawcy lub jeżeli w danym roku pracownik miał przerwę w zatrudnieniu. Wtedy wylicza się urlop proporcjonalnie do liczby miesięcy przepracowanych u konkretnego pracodawcy w danym roku kalendarzowym. Dlatego pracownik, który świadczy pracę przez część roku kalendarzowego i zatrudniony jest na część etatu, będzie miał mniej urlopu niż pracownik zatrudniony na cały etat przez 12 miesięcy.

W sytuacji gdy pracownik nie świadczy pracy przez cały rok u danego pracodawcy, należy mu wyliczyć urlop proporcjonalny do okresu zatrudnienia w danym zakładzie (art. 154 § 2 k.p.). Jeśli nie jest to pierwszy w życiu urlop, to pod uwagę brany jest każdy przepracowany, chociażby przez kilka dni, miesiąc. W związku z powyższym oraz przyjmując, że pracownik będzie świadczył pracę od lutego do grudnia 2009 r., za taki okres pracy należy mu się 11/12 z 26 dni, tj. 24 dni urlopu wypoczynkowego.

Ponieważ pracownik jest zatrudniony na 1/2 etatu, to przysługujący mu wymiar urlopu należy dodatkowo zmniejszyć w zależności od wymiaru etatu, a więc w 2009 r. pracownikowi będzie przysługiwało 12 dni urlopu (24 dni x 1/2 etatu).

Ponadto należy wspomnieć, że urlop wypoczynkowy udzielany jest godzinowo w dni pracy pracownika, przy czym jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom. Identyczna zasada dotyczy pracowników zatrudnionych na część etatu. Biorąc pod uwagę powyższe pracownikowi zatrudnionemu na 1/2 etatu, który ma prawo do 12 dni urlopu, będzie przysługiwać 96 godzin urlopu.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Grupa ECDP

Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK