| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Odwołanie z urlopu na żądanie

Odwołanie z urlopu na żądanie

Pracownik zawiadomił nas rano, że chce skorzystać w tym dniu z urlopu na żądanie. Ponieważ około południa wystąpiła w zakładzie awaria, nakazaliśmy pracownikowi natychmiastowe stawienie się do pracy. Pracownik jednak nie wykonał tego polecenia, stwierdzając, że nie musi stawiać się w pracy, ponieważ ma urlop na żądanie. Czy pracownik miał rację, a jeśli nie, to czy możemy rozwiązać z nim umowę o pracę?

Obowiązkiem pracownika było stawienie się do pracy. Skoro pracownik nie wykonał polecenia, można ukarać go karą porządkową, a nawet rozwiązać z nim umowę o pracę.

Urlop na żądanie jest rodzajem urlopu wypoczynkowego, przy czym od „zwykłego” urlopu wypoczynkowego różni się jedynie trybem udzielenia. W odniesieniu do obu rodzajów urlopu stosuje się te same zasady dotyczące odwołania pracownika z urlopu. Odwołanie pracownika z urlopu jest możliwe tylko wówczas, gdy nastąpią okoliczności, których nie można było przewidzieć w momencie rozpoczęcia urlopu lub gdy pracodawca nie mógł przewidzieć, że obecność pracownika będzie konieczna, a powrót pracownika jest niezbędny z uwagi na posiadaną wiedzę lub umiejętności (art. 167 k.p.).

Decydując o odwołaniu pracownika z urlopu, pracodawca powinien dokonać obiektywnej oceny, czy okoliczności stanowiące podstawę odwołania z urlopu w dostateczny sposób uzasadniają takie działanie. Sąd Najwyższy stwierdził, że odwołanie pracownika z urlopu, gdy nie istniały przesłanki dopuszczalności odwołania, a rzeczywistym celem działania pracodawcy było wręczenie oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę, kwalifikuje się do uznania za niezgodne z zasadami współżycia społecznego (uchwała z 9 lutego 1967 r., III PZP 22/66, OSNC 1967/6/100).

O odwołaniu z urlopu – także urlopu na żądanie – pracodawca powinien powiadomić bezpośrednio pracownika. Pracodawca nie ma obowiązku informowania pracownika o powodach odwołania z urlopu, jednak udzielenie takiej informacji może się okazać przydatne na wypadek sporów z pracownikiem. Pracownik powinien określić termin, w którym pracownik ma obowiązek stawić się do pracy. Wyznaczony termin powinien zostać ustalony w taki sposób, aby pracownik mógł go dotrzymać. Pracodawca musi uwzględnić miejsce pobytu pracownika i dostępne środki komunikacyjne.

Pracownik nie ma prawa do odmowy powrotu z urlopu. Niewykonanie polecenia stanowi naruszenie obowiązków pracowniczych. W szczególności powoduje powstanie nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy. Nieobecność taka w zależności od okoliczności może być podstawą do ukarania karą porządkową lub rozwiązania umowy o pracę – nawet bez wypowiedzenia.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Marta Celej

Ekspert Equity Investments S.A., kontroler finansowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »