| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Urlop pracownika zatrudnionego na części etatu

Urlop pracownika zatrudnionego na części etatu

W zakładzie zatrudniamy na 1/4 etatu wielu długoletnich pracowników, mających prawo do urlopu w wymiarze 26 dni. Świadczą oni pracę 5 dni w tygodniu od poniedziałku do piątku po 2 godziny dziennie. Jak postępować przy udzielaniu tym pracownikom urlopu wypoczynkowego? Czy w taki sam sposób należy postępować, jeśli pracownicy byliby zatrudnieni również na 1/4 etatu, ale wykonywaliby pracę tylko dwa razy w tygodniu, np. w poniedziałki i wtorki po 5 godzin?

W sytuacji kiedy pracownik ma prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego, ale jest zatrudniony w wymiarze 1/4 etatu – wymiar przysługującego mu urlopu wypoczynkowego wynosi 1/4 × 26 dni = 7 dni, co po przeliczeniu na godziny (7 dni × 8 godzin) daje 56 godzin (art. 154 § 2 k.p.).

W przypadku pracowników wykonujących pracę każdego dnia po 2 godziny udzielanie urlopu wypoczynkowego będzie następowało w wymiarze godzinowym odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy w dniu, w którym pracownik będzie korzystał z urlopu. Jeśli w każdym dniu pracownik będzie wykonywał pracę w wymiarze 2 godzin i zaplanuje urlop na 8 dni, to udzielenie urlopu na te dni będzie oznaczać udzielenie urlopu w wymiarze 16 godzin (2 godziny × 8 dni).

W konsekwencji z puli urlopowej pracodawca odliczy się temu pracownikowi 16 godzin, czyli 2 dni urlopu.

Również w przypadku pracowników, którzy świadczą pracę tylko w poniedziałki i we wtorki (1/4 etatu) po 5 godzin dziennie – udzielenie urlopu wypoczynkowego będzie następowało w wymiarze godzinowym odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy w dniu, w którym pracownik będzie korzystał z urlopu.

Jeśli ten pracownik będzie chciał mieć cały tydzień wolny (od poniedziałku do piątku), musi zwrócić się do pracodawcy o udzielenie mu urlopu tylko na poniedziałek i wtorek, ponieważ są to jego dni pracy.

W tej sytuacji z puli urlopowej pracownika pracodawca odpisze 10 godzin urlopu (5 godzin × 2 dni).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Anna Książek

Ekonomistka, posiada wieloletnie doświadczenie w działach personalnych, obecnie samodzielny specjalista ds. kadr i płac.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK