| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Czy pracownikowi przysługuje urlop okolicznościowy z powodu śmierci babki jego żony

Czy pracownikowi przysługuje urlop okolicznościowy z powodu śmierci babki jego żony

Zmarła babka żony jednego z naszych pracowników. Pracownik zwrócił się do nas o udzielenie 1 dnia urlopu okolicznościowego na jej pogrzeb. Czy pracownikowi przysługuje takie zwolnienie od pracy?

Pracownik ma prawo do 1 dnia urlopu okolicznościowego z tytułu śmierci babki żony tylko w przypadku, gdy babka żony była na jego utrzymaniu lub pod jego bezpośrednią opieką. Nie przysługuje mu natomiast urlop okolicznościowy z tytułu samego pokrewieństwa ze zmarłą.

UZASADNIENIE

 Urlop okolicznościowy z tytułu śmierci babki żony pracownika przysługuje żonie Państwa pracownika. Urlop ten przysługuje żonie pracownika bez względu na to, czy babka była na jej utrzymaniu lub pod bezpośrednią opieką. Zwolnienie od pracy należy się żonie pracownika w wymiarze 1 dnia. Pracownikowi urlop okolicznościowy z powodu śmierci babki żony przysługuje tylko w przypadku, gdy zmarła była na jego utrzymaniu lub pod jego opieką.

PRZYKŁAD

Zmarła babka żony jednego z pracowników. Zmarła zamieszkiwała wspólnie z pracownikiem i jego żoną. Babka żony pracownika była utrzymywana przez pracownika i jego żonę. W takim przypadku pracownikowi przysługuje 1 dzień zwolnienia od pracy z tytułu śmierci babki jego żony.

Urlopu okolicznościowego nie udzielamy tak jak urlopu wypoczynkowego na godziny, tylko na dni pracy. Nie ma zatem znaczenia, ile godzin ma do przepracowania pracownik w dniu, w którym chce wziąć urlop okolicznościowy.

Okoliczności, w jakich należy zwolnić od pracy pracownika w związku z ważnymi wydarzeniami w jego życiu, przedstawia tabela.

Jeżeli babka żony pracownika nie była na jego utrzymaniu lub pod jego bezpośrednią opieką, to aby uczestniczyć w jej pogrzebie pracownik powinien wystąpić do Państwa o udzielenie urlopu wypoczynkowego na ten dzień. Na udzielenie takiego urlopu nie muszą Państwo wyrazić zgody. Jednak nie mogą Państwo odmówić pracownikowi wolnego, jeżeli wystąpi o udzielenie urlopu na żądanie. W przypadku gdy pracownik wykorzystał już urlop wypoczynkowy w tym roku, w dniu, który chce mieć wolny, może skorzystać z urlop bezpłatnego. Urlopu bezpłatnego udziela się na wniosek pracownika i za zgodą pracodawcy.

Podstawa prawna

  • § 15 rozporządzenia z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (DzU nr 60, poz. 281 ze zm.),
  • art. 152, art. 1672, art. 174 Kodeksu pracy.
reklama

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Eksperci Lafarge

Światowy lider w produkcji materiałów budowlanych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »