| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Czy pracownicy przysługuje urlop wypoczynkowy u kolejnego pracodawcy

Czy pracownicy przysługuje urlop wypoczynkowy u kolejnego pracodawcy

Pracownica rozwiązała umowę o pracę z końcem kwietnia br. w związku z przejściem na emeryturę. Otrzymała wówczas od swojego pracodawcy ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy za wszystkie 26 dni, jakie jej się należały w br. Takie uprawnienie przysługiwało jej bowiem na podstawie wewnętrznych przepisów obowiązujących u poprzedniego pracodawcy. Od 4 maja br. zatrudniliśmy tę osobę w naszym zakładzie. Czy przysługuje jej u nas urlop wypoczynkowy, skoro w tym roku nie wykorzystała w naturze żadnego dnia urlopu wypoczynkowego?

RADA

Pracownica będzie miała u Państwa prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do okresu zatrudnienia.

UZASADNIENIE

Przepisy wewnątrzzakładowe przewidujące wypłatę ekwiwalentu za tę część urlopu wypoczynkowego, która nie przysługiwała pracownikowi na podstawie Kodeksu pracy, są dla pracownika korzystniejsze niż ogólnie obowiązujące przepisy jedynie w przypadku, gdy w danym roku kalendarzowym (np. w tym, w którym przechodzi na emeryturę) pracownik nie podejmie zatrudnienia u kolejnego pracodawcy. W przeciwnym przypadku przepisy te są dla pracownika mniej korzystne. Wypłata ekwiwalentu za cały przysługujący w danym roku i niewykorzystany urlop jest bowiem równoznaczna w świetle przepisów Kodeksu pracy z „rozliczeniem się” z pracownikiem z całego przysługującego mu w tym roku urlopu. A zatem w praktyce oznaczałoby to, że pracownik, który podejmie pracę u kolejnego pracodawcy, w tym samym roku kalendarzowym nie będzie miał u niego prawa do urlopu wypoczynkowego w naturze w wymiarze proporcjonalnym do okresu zatrudnienia. W takim przypadku przepis wewnątrzzakładowy powinien być oceniany jako mniej korzystny dla pracownika niż przepisy Kodeksu pracy, zgodnie z którymi pracownik będzie miał prawo do urlopu proporcjonalnego w nowym zakładzie pracy.

Uznanie, że wypłacenie ekwiwalentu za cały urlop pozbawia pracownicę prawa do urlopu wypoczynkowego u kolejnego pracodawcy pozbawiałoby pracownicę prawa do wykorzystania urlopu w naturze. Zatem w takim przypadku w miejsce wewnątrzzakładowych regulacji powinny zostać zastosowane przepisy Kodeksu pracy. Postanowienia przepisów wewnątrzzakładowych nie mogą być bowiem mniej korzystne niż przepisy ustawowe (art. 9 § 2 Kodeksu pracy).

Pracownik powinien wykorzystać cały przysługujący mu urlop wypoczynkowy w naturze. Dodatkowo Kodeks pracy określa zasady tego wykorzystania, np. zobowiązuje pracownika do wykorzystania urlopu w całości w roku, w którym nabył do niego prawo, a najpóźniej do końca pierwszego kwartału następnego roku.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

e-file sp. z o.o.

Producent aplikacji i rozwiązań pomocnych w biznesie oraz w kontaktach z urzędami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »