| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Czy pracownicy przysługuje urlop wypoczynkowy u kolejnego pracodawcy

Czy pracownicy przysługuje urlop wypoczynkowy u kolejnego pracodawcy

Pracownica rozwiązała umowę o pracę z końcem kwietnia br. w związku z przejściem na emeryturę. Otrzymała wówczas od swojego pracodawcy ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy za wszystkie 26 dni, jakie jej się należały w br. Takie uprawnienie przysługiwało jej bowiem na podstawie wewnętrznych przepisów obowiązujących u poprzedniego pracodawcy. Od 4 maja br. zatrudniliśmy tę osobę w naszym zakładzie. Czy przysługuje jej u nas urlop wypoczynkowy, skoro w tym roku nie wykorzystała w naturze żadnego dnia urlopu wypoczynkowego?

Przepisy prawa pracy nie pozwalają również na „zamianę” niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego na ekwiwalent pieniężny. Jedynym akceptowanym przez przepisy prawa pracy przypadkiem wypłaty ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy jest sytuacja, w której pracownik nie wykorzystał urlopu, a jego stosunek pracy ustaje i w związku z tym nie będzie on w stanie wykorzystać tego urlopu w naturze (art. 171 § 1 Kodeksu pracy).

WAŻNE!

W trakcie zatrudnienia pracownik powinien wykorzystywać urlop wypoczynkowy w naturze.

Przepisy przyznają również prawo do urlopu wypoczynkowego w naturze pracownikowi, który w ciągu roku zmienia pracodawcę. W przypadku ustania stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego pracownik ma prawo do urlopu wypoczynkowego również u kolejnego pracodawcy, u którego zatrudni się w trakcie tego samego roku kalendarzowego. Urlop ten przysługuje w wymiarze proporcjonalnym do okresu zatrudnienia w nowym zakładzie pracy i pod warunkiem, że u poprzedniego pracodawcy pracownik nie wykorzystał urlopu wypoczynkowego w wyższym wymiarze lub za cały rok (art. 1551 Kodeksu pracy). W takich bowiem przypadkach pracownikowi będzie przysługiwało odpowiednio mniej urlopu u nowego pracodawcy (o tyle, ile urlopu wykorzystał w poprzednim zakładzie pracy) lub w ogóle nie będzie miał urlopu (w przypadku gdy cały urlop przysługujący za dany rok kalendarzowy wykorzystał w naturze u poprzedniego pracodawcy).

Pracownicy przechodzący na emeryturę lub rentę nie podlegają w tym zakresie odrębnym regulacjom w kwestii przysługującego urlopu wypoczynkowego. Nie ma bowiem odrębnego uregulowania dotyczącego wymiaru urlopu wypoczynkowego przysługującego osobom przechodzącym na emeryturę lub rentę oraz wypłaty ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop. Oznacza to, że pracownikom przechodzącym na emeryturę lub rentę, w dniu zakończenia stosunku pracy w związku z przejściem na świadczenia z ZUS, urlop wypoczynkowy przysługuje w wymiarze proporcjonalnym do przepracowanego w danym roku kalendarzowym okresu. Za ten urlop powinni oni otrzymać ekwiwalent pieniężny, jeśli nie wykorzystają przysługującego im urlopu. Jeśli natomiast przed przejściem na emeryturę lub rentę pracownik wykorzysta więcej urlopu niż proporcjonalnie do okresu zatrudnienia, wówczas w ogóle nie otrzyma ekwiwalentu pieniężnego za ten urlop.

Podstawa prawna:

  • art. 66 ust. 2 Konstytucji RP,
  • art. 9 § 2, art. 14, art. 152, art. 1551, art. 171 § 1 Kodeksu pracy.
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Paul Ostrowski

Adwokat i notariusz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »