| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Urlop na żądanie dla podejmującego pierwszą pracę

Urlop na żądanie dla podejmującego pierwszą pracę

Od trzech miesięcy zatrudniam absolwenta szkoły policealnej. Praca w mojej firmie jest jego pierwszym zatrudnieniem. Ostatnio pracownik ten wystąpił o udzielenie mu dwóch dni urlopu na żądanie. Czy absolwent podejmujący pierwszą w życiu pracę ma prawo do urlopu na żądanie pomimo tak krótkiego stażu? - pyta Czytelnik z Katowic.

Tak, w omawianym przypadku pracownik będzie miał prawo do urlopu na żądanie. Pracodawca jest zobowiązany udzielić na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym nie więcej niż 4 dni urlopu w każdym roku kalendarzowym (art. 1672 k.p.). Tak więc urlop na żądanie przysługuje każdemu pracownikowi, pod warunkiem że posiada on prawo do urlopu wypoczynkowego oraz jeśli nie skorzystał już z niego w całości w danym roku.

Należy pamiętać, że urlop na żądanie nie stanowi uprawnienia dodatkowego i mieści się w puli przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego. A zatem każdy wykorzystany przez pracownika dzień urlopu na żądanie pomniejsza przysługujący mu w danym roku urlop wypoczynkowy. Jeśli więc pracownik wykorzystałby cały należny mu w danym roku urlop wypoczynkowy, nie będzie mógł już w tym roku skorzystać z urlopu na żądanie.

Łączny wymiar urlopu na żądanie nie może przekroczyć w roku kalendarzowym 4 dni, niezależnie od liczby pracodawców, z którymi pracownik pozostaje w danym roku w kolejnych stosunkach pracy. Gdyby więc pracownik wykorzystał cały urlop na żądanie u poprzedniego pracodawcy, u nowego pracodawcy nie będzie mógł już z niego skorzystać w tym samym roku kalendarzowym.

Warto też dodać, że niewykorzystany urlop na żądanie nie przechodzi na kolejny rok. Nie jest to urlop uwzględniany w planie urlopowym, ma charakter nieprzewidywalny, nagły. Został celowo tak pomyślany, aby umożliwić pracownikom skorzystanie z dnia wolnego w razie pojawienia się niespodziewanych okoliczności.

Pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy w roku kalendarzowym, w którym podjął pracę, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku (art. 153 § 1 k.p.). W omawianym przypadku po przepracowaniu roku pracownik nabędzie prawo do 20 dni urlopu wypoczynkowego. Ponieważ aktualnie przepracował 3 miesiące, może skorzystać z 5 dni urlopu wypoczynkowego (3/12 x 20). Skoro więc pracownik nabył prawo do 5 dni urlopu wypoczynkowego, może skorzystać z 4 dni urlopu na żądanie.

Pracodawca powinien umożliwić pracownikowi skorzystanie z 2 dni urlopu na żądanie, o które wnioskował. Przy czym pracownik powinien zgłosić żądanie udzielenia urlopu najpóźniej w dniu rozpoczęcia tego urlopu. Przepisy prawa pracy nie precyzują formy, w jakiej powinno nastąpić zgłoszenie żądania, można zatem uczynić to w dowolny sposób. Właściwe będzie zarówno zgłoszenie osobiste, jak też telefonicznie, e-mailem czy faksem bądź przez kolegę z pracy. Najistotniejsze, aby nastąpiło to jak najwcześniej jak to możliwe, pracodawca mógł zapewnić ewentualne zastępstwo i uniknął dezorganizacji pracy.

Reasumując, pracodawca ma obowiązek udzielić urlopu na żądanie pracownikowi, dla którego praca ta jest pierwszym zatrudnieniem

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

WFY Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK