| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Czy pracownik ma prawo wziąć urlop na żądanie w wolną sobotę

Czy pracownik ma prawo wziąć urlop na żądanie w wolną sobotę

Ze względu na nasilenie prac w dziale księgowości powiadomiliśmy wszystkie pracownice o konieczności przyjścia do pracy na 8 godzin w wolną sobotę. Jedna z pracownic złożyła w przeddzień wniosek o udzielenie jej urlopu na żądanie i nie przyszła do pracy. Czy w tym przypadku możliwe jest ukaranie pracownicy karą porządkową?

Karę porządkową można zastosować tylko w sytuacji, gdy występuje wina pracownika i bezprawność jego zachowania. Bezprawność rozpatrujemy pod kątem obowiązujących przepisów np. w regulaminie pracy, a także poleceń przełożonych. Polecenie w tym przypadku polegało na wyznaczeniu wolnej soboty jako dnia pracy księgowej ze względu na nasilenie się prac w księgowości. Zatem polecenie pracodawcy o wyznaczeniu pracy w sobotę nie było bezprawne. Pracownik natomiast wnioskując o urlop na żądanie skorzystał ze swojego prawa. Pracodawca nie może go zatem ukarać karą porządkową za wystąpienie o urlop na żądanie w sobotę. Kara porządkowa będzie jednak uzasadniona, jeżeli pracownik skorzystał z urlopu na żądanie bez zgody pracodawcy.

Zakład pracy jest zobowiązany udzielić 4 dni urlopu na żądanie w ciągu roku kalendarzowego w terminie wskazanym przez pracownika (art. 1672 Kodeksu pracy). Nie jest zatem konieczne, aby urlop ten był wcześniej uzgadniany z przełożonym. Pracownik zgłasza żądanie udzielenia urlopu najpóźniej w dniu jego rozpoczęcia przed podjęciem pracy. Dopuszczalne jest zgłoszenie żądania ustnie, telefonicznie, mailem czy faksem. Nieuzasadniona odmowa udzielenia urlopu na żądanie przez pracodawcę stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika i podlega karze grzywny.

Podstawa prawna:

  • art. 108 § 1, art. 1672 Kodeksu pracy.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Czarnecki

Dyrektor Ds. Sprzedaży Korporacyjnej Masterlease Polska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK