| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Jak ustalić staż urlopowy pracownika, który w czasie zatrudnienia miał przerwę w nauce

Jak ustalić staż urlopowy pracownika, który w czasie zatrudnienia miał przerwę w nauce

Po ukończeniu liceum pracownik podjął swoją pierwszą pracę w naszej firmie i jednocześnie rozpoczął studia zaoczne. Po roku nauki pracownik przerwał studia i wrócił na nie po 2 latach. Cały czas pracował w naszej firmie. Po 4 latach nauki od jej wznowienia pracownik w tym roku kończy studia. Jak ustalić mu wymiar urlopu wypoczynkowego? Jak zakwalifikować przerwę w nauce - doliczyć ją do okresu studiów, czy zaliczyć jako lata pracy?

RADA

Pracownikowi do stażu urlopowego należy zaliczyć 4 lata nauki w liceum i 6 lat pracy u Państwa. Taki sposób liczenia stażu urlopowego jest dla niego najkorzystniejszy, gdyż uprawnia go do urlopu w maksymalnym wymiarze 26 dni już od zeszłego roku. Przerwę w nauce, w trakcie której pracownik był zatrudniony na podstawie umowy o pracę, należy zaliczyć do stażu urlopowego jako okres pracy.

UZASADNIENIE

Rozpoczynając pracę w Państwa zakładzie pracownik miał 4-letni staż urlopowy. Tyle lat należało mu bowiem zaliczyć do okresu zatrudnienia, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego z tytułu ukończenia średniej szkoły ogólnokształcącej (art. 155 § 1 pkt 4 Kodeksu pracy). W trakcie pracy pracownik podjął naukę na studiach wyższych, które po przerwie będzie w tym roku kończył. Z tego tytułu do stażu urlopowego należy wliczyć pracownikowi 8 lat. Nie oznacza to jednak, że oba te okresy sumują się. Do stażu urlopowego zalicza się bowiem tylko jeden z nich - najkorzystniejszy dla pracownika.

Gdy pracownik studiuje (a więc „korzysta z pełni praw studenta”, tj. uczęszcza na zajęcia i konsultacje, rzeczywiście i faktycznie pobiera naukę, zdaje egzaminy, korzysta z przysługujących studentowi wakacyjnych przerw w nauce, figuruje na liście studentów na danym roku itp.) i w tym samym czasie pracuje (w ramach umowy o pracę), do stażu urlopowego należy mu zaliczyć tylko jeden okres - albo ukończone studia, albo pracę, w zależności od tego, co jest dla pracownika korzystniejsze (art. 155 § 2 Kodeksu pracy).

Natomiast okresy przerwy w nauce, w trakcie których pracownik był zatrudniony, należy potraktować jako zwykłe lata pracy. W tym okresie pracownik nie pobierał nauki, a jedynie wykonywał pracę. Nie ma zatem podstaw do tego, aby traktować je inaczej. Dlatego w opisanej sytuacji do stażu urlopowego należy pracownikowi zaliczyć okres pracy przypadający w czasie przerwy w studiowaniu.

WAŻNE!

Do stażu urlopowego pracownika, który pracował w trakcie nauki w szkole, wlicza się bądź okres zatrudnienia, w którym była pobierana nauka, bądź okres nauki, zależnie od tego, co jest korzystniejsze dla pracownika.

Ustalając wymiar urlopu pracownika należy kierować się zasadą korzystności, a więc wybrać taki wariant, który będzie dla niego najbardziej korzystny. W tym celu należy porównać dwie sytuacje:

Wariant I

Liceum + okres zatrudnienia

Z tytułu ukończenia liceum należy zaliczyć Państwa pracownikowi 4 lata, a następnie cały okres pracy w tym zakładzie, a więc w sumie 7 lat (tj. rok w trakcie studiów, 2 lata w czasie przerwy w nauce i 4 lata, w trakcie których pracownik pracował i studiował jednocześnie).

Wariant II

Studia wyższe + okres zatrudnienia

Z tytułu ukończenia studiów wyższych pracownikowi zalicza się 8 lat do stażu urlopowego oraz 2 lata pracy w okresie przerwy w nauce.

W opisanej sytuacji korzystniejsze dla pracownika będzie zaliczenie do okresu zatrudnienia, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego, 4 lat z tytułu ukończenia liceum, a następnie kolejnych lat pracy. W takiej sytuacji pracownik szybciej, bo po 6 latach pracy, nabędzie prawo do urlopu wypoczynkowego w wyższym wymiarze. W przypadku uwzględnienia przy ustalaniu stażu urlopowego okresu studiów i zatrudnienia w czasie ich przerwy, pracownik nabędzie prawo do 26 dni urlopu po 7 latach pracy u Państwa.

Należy przypomnieć, że 8 lat do stażu urlopowego z tytułu studiów wyższych można zaliczyć pracownikowi dopiero po uzyskaniu dyplomu ich ukończenia.

Podstawa prawna:

  • art. 1541 § 1, art. 155 § 1 pkt 4 i pkt 6 oraz § 2 Kodeksu pracy.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Kalkulatory Budowlane

Kalkulatory Budowlane to bezpłatne narzędzie przydatne dla każdego, kto rozpoczyna budowę domu, remont lub wykończenie mieszkania. Za jego pomocą w kilka minut obliczysz, jakie będą koszty Twojej inwestycji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK