| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Urlop proporcjonalny

Urlop proporcjonalny

Zgodnie z planem urlopów pracownik, który ukończył średnią szkołę ogólnokształcącą i posiada 5-letni staż pracy, miał wykorzystać urlop wypoczynkowy od 1 lipca do 28 lipca 2009 r. w wymiarze 20 dni. 15 stycznia 2009 r. wypowiedziałem mu umowę o pracę ze skutkiem na 30 kwietnia 2009 r. W jakim wymiarze będę musiał udzielić mu urlopu za bieżący rok i czy okoliczność uzyskania przez tego pracownika tytułu licencjata ma wpływ na wymiar tego urlopu?

Pracownik ma prawo do 7 dni urlopu wypoczynkowego za 2009 r. proporcjonalnie do okresu przepracowanego od początku roku kalendarzowego do dnia rozwiązania stosunku pracy. Stosownie do przepisu art. 1551 § 1 k.p. w roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy z pracownikiem uprawnionym do kolejnego urlopu, pracownikowi przysługuje urlop u dotychczasowego pracodawcy - w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy, chyba że przed ustaniem tego stosunku pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze. W opisanej przez Czytelnika sytuacji pracownik w bieżącym roku przepracuje 4 miesiące, jego pełny wymiar urlopu za 2009 r. to 20 dni, gdyż jego okres zatrudnienia jest krótszy niż 10 lat. Proporcjonalnie za okres przepracowanych 4 miesięcy należy udzielić temu pracownikowi zgodnie z następującymi obliczeniami arytmetycznymi: 4/12 x 20 = 6,66, a po zaokrągleniu zgodnie z przepisem art. 1553 k.p. - 7 dni urlopu.

Inaczej będzie jednak przedstawiać się sytuacja, jeżeli pracownik do czasu upływu okresu wypowiedzenia, tj. do 30 kwietnia 2009 r., przedstawi pracodawcy dyplom potwierdzający ukończenie szkoły wyższej. Okres nauki w szkole wyższej zakończony tytułem licencjata jest zaliczany do okresu, od którego zależy wymiar urlopu z tytułu ukończenia szkoły wyższej (art. 2 ust. 1 pkt 5 i 6 ustawy z 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym - DzU nr 164, poz. 1365 ze zm.). A zatem z tego tytułu pracownikowi należy do okresu pracy wpływającego na wymiar jego urlopu zaliczyć 8 lat. Z zastrzeżeniem, że jeżeli pracownik pobierał naukę w czasie zatrudnienia, do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się bądź okres zatrudnienia, w którym była pobierana nauka, bądź okres nauki, zależnie od tego, co jest korzystniejsze dla pracownika (art. 155 § 2 k.p.).

Uzyskanie dyplomu uczelni wyższej łącznie z posiadanym przez pracownika 5-letnim stażem pracy może spowodować powstanie po stronie pracownika prawa do urlopu w wyższym wymiarze, tj. 26 dni.

Wymiar proporcjonalnego urlopu wypoczynkowego w roku kalendarzowym, w którym pracownik nabył u danego pracodawcy prawo do urlopu wypoczynkowego w wyższym wymiarze, ustala się, uwzględniając wyższy wymiar tego urlopu (§ 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop - DzU nr 2, poz. 14 ze zm.). W tej sytuacji podobnie jak poprzednio należy obliczyć urlop proporcjonalny pracownika za okres 4 miesięcy z tą różnicą, że biorąc za podstawę wymiaru urlopu 26 dni jako pełny wymiar urlopu przysługujący pracownikowi za 2009 r., co w efekcie daje 9 dni urlopu (4/12 x 26 = 8,66, po zaokrągleniu 9).

Urlopu w takim wymiarze należy udzielić pracownikowi za przepracowany w bieżącym roku okres do dnia rozwiązania stosunku pracy.

Podstawa prawna

  • art. 155 i nast. ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (j.t. DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.)

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Anna Książek

Ekonomistka, posiada wieloletnie doświadczenie w działach personalnych, obecnie samodzielny specjalista ds. kadr i płac.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK