| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Urlop na żądanie dla niepełnoetatowca

Urlop na żądanie dla niepełnoetatowca

Mam pracownika zatrudnionego w wymiarze 1/4 etatu od poniedziałku do piątku po 2 godziny dziennie. Jego wymiar urlopu wypoczynkowego jest wyliczany od 26 dni i wynosi 56 godzin. Ile dni urlopu na żądanie przysługuje w takiej sytuacji?

Pracownikowi zatrudnionemu na część etatu przysługują zawsze 4 dni urlopu na żądanie.

Według art. 1672 k.p. istotą i celem urlopu na żądanie jest danie pracownikowi możliwości skorzystania z prawa do urlopu bez wcześniejszego uzgadniania terminu tego urlopu z pracodawcą. W związku z tym zasady udzielania urlopu na żądanie odbiegają od ogólnych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego. Oznacza to, że 4 dni urlopu na żądanie nie zawsze będą oznaczały 32 godziny (4 dni x 8 godzin). Urlop na żądanie jest urlopem udzielanym na szczególnych zasadach, którego cel jest zbliżony do celu tzw. urlopów okolicznościowych. Różnica polega na tym, że jego udzielenie nie jest uzależnione od istnienia jakichś szczególnych okoliczności określonych przepisami prawa. W sytuacji urlopu na żądanie pracownik ma po prostu uprawnienie do 4 dni wolnych w roku, nie uzgadniając wcześniej z pracodawcą tych dni. Oczywiście w takiej sytuacji brak jest podstaw prawnych do obniżenia wymiaru urlopu na żądanie pracownikowi zatrudnionemu w niepełnym wymiarze czasu pracy.

W związku z tym, że pracownikowi zatrudnionemu w wymiarze 1/4 etatu przysługują również 4 dni urlopu na żądanie, to udzielanie pracownikowi urlopu na żądanie powinno odbywać się w następujący sposób.

Jeśli pracownik wykonuje pracę w wymiarze 2 godzin dziennie i informuje pracodawcę, że chce 2 dni urlopu na żądanie, to, udzielając mu tego urlopu, z jego puli urlopowej pracodawca odpisuje tyle godzin, ile pracownik miał przez te 2 dni przepracować, czyli w tym przypadku 4 godziny (2 dni x 2 godziny). Pracownik ten do końca roku kalendarzowego będzie miał prawo jeszcze do 2 dni urlopu na żądanie, ale 1 dzień tego urlopu będzie odpowiadał tylu godzinom pracy, ile w dniu żądania o urlop, zgodnie z harmonogramem pracy, pracownik miałby pracować.

Podstawa prawna

  • art. 1672 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (j.t. dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn.zm.)

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Teper

Adwokat amerykański

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK