| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Składki przy odwołaniu z urlopu

Składki przy odwołaniu z urlopu

Czy należy opłacać składki na ubezpieczenia społeczne od świadczenia wypłaconego pracownikowi z tytułu odwołania go z urlopu wypoczynkowego?

Od kwoty zwrotu kosztów poniesionych przez pracownika nie nalicza i nie opłaca się składek na ubezpieczenia społeczne i na ubezpieczenie zdrowotne. Natomiast od wszystkich dodatkowych świadczeń składki są należne.

Składki na ubezpieczenia społeczne za pracownika są opłacane od przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jakie otrzymuje on w związku ze świadczeniem pracy, z wyłączeniem wynagrodzeń za czas choroby oraz zasiłków. Stanowi o tym art. 18 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74). Składek na ubezpieczenia społeczne nie nalicza się również od przychodów wyszczególnionych w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106). Gdy pracodawca wzywa pracownika z urlopu wypoczynkowego, musi na podstawie art. 167 § 2 k.p. pokryć koszty bezpośrednio związane z tym odwołaniem. Dotyczy to zwrotu faktycznie poniesionych i udokumentowanych przez pracownika wydatków (rachunki, bilety itp.). Za bezpośrednio związane z odwołaniem z urlopu uznaje się m.in. koszty pobytu w ośrodku wczasowym, pensjonacie czy wykupionych wczasów. Pracodawcy wolno też zrekompensować pracownikowi odwołanie z urlopu, wypłacając mu świadczenie pieniężne ponad kwotę rzeczywiście poniesionych wydatków. Wszelkie jednak kwoty otrzymane ponad faktyczne i udokumentowane koszty będą dla pracownika stanowić przychód ze stosunku pracy, a w związku z tym podlegają oskładkowaniu.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

EXCO A2A Polska

EXCO A2A Polska (www.exco.pl) jest polską filią Grupy EXCO (www.exco.fr) France, sieci niezależnych biur działających w zakresie audytu, ekspertyz księgowych oraz doradztwa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK