| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Urlop bezpłatny

Urlop bezpłatny

Urlop bezpłatny polega na zwolnieniu pracownika z obowiązku wykonywania zatrudnienia a pracodawcy z obowiązku wypłacania wynagrodzenia. Stosunek pracy trwa jednak nadal i podlega ochronie.

Choroba podczas urlopu

Jak już była o tym mowa, w czasie urlopu bezpłatnego stosunek pracy ulega zawieszeniu, czyli inaczej mówiąc, zawieszone są prawa i obowiązki stron tego stosunku pracy. Wszelkie przeszkody w wykonywaniu urlopu, jak na przykład choroba pracownika, pozostają bez wpływu na ten stan zawieszenia i czas trwania urlopu. Oznacza to, że urlop bezpłatny nie zostaje przerwany z powodu niezdolności do pracy pracownika. Potwierdził to Sąd Najwyższy, który w wyroku z 30 sierpnia 1973 r.,(I PR 408/73,OSNC 1974/5/96) stwierdził, że choroba pracownika w okresie urlopu bezpłatnego nie powoduje wyłączenia czasu trwania choroby z okresu urlopowego i przedłużenia tego okresu o czas choroby.

Za okresy niezdolności do pracy przypadającej w czasie urlopu bezpłatnego nie przysługuje zasiłek chorobowy, co wynika z art. 12 ust. 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Ponadto tych okresów niezdolności do pracy nie wlicza się do okresu zasiłkowego. Należy jednak zaznaczyć, że udzielenie pracownikowi urlopu bezpłatnego - niezgodnie z art. 174 § 1 k.p. - z inicjatywy pracodawcy i bez pisemnego wniosku o udzielenie mu takiego urlopu - jest w świetle prawa bezskuteczne. W konsekwencji pracownikowi, który w okresie tak udzielonego urlopu bezpłatnego był niezdolny do pracy wskutek choroby - przysługuje zasiłek chorobowy. Powyższe wynika z wyroku Sądu Apelacyjnego w Łodzi z 15 października 1996 r.,(III AUa 34/96, niepubl).

Odwołanie z urlopu

Jeżeli urlop bezpłatny jest udzielany na okres dłuższy niż trzy miesiące, pracodawca i pracownik mogą, zgodnie z art. 174 § 3 k.p., przewidzieć dopuszczalność odwołania pracownika z urlopu z ważnych przyczyn. Jak zatem widać, odwołanie pracownika z urlopu przez pracodawcę jest ograniczone do przypadków, w których łącznie spełnione zostaną następujące przesłanki:

  • urlop został udzielony na okres dłuższy niż trzy miesiące,
  • przy udzielaniu urlopu strony przewidziały dopuszczalność odwołania pracownika z urlopu,
  • odwołanie z urlopu jest uzasadnione ważnymi przyczynami.

Pracodawca nie może zatem odwołać pracownika z urlopu bezpłatnego jeżeli brak jest uzgodnienia dopuszczającego do takiego odwołania. Artykuł 174 § 3 k.p. nie wspomina o formie uzgodnienia. Wydaje się jednak, że ze względów chociażby dowodowych wskazane byłoby zachowanie formy pisemnej.

Przyczynami uzasadniającymi odwołanie z urlopu są ważne przyczyny występujące po stronie pracodawcy. Takimi przyczynami mogą być, analogicznie do odwołania pracownika z urlopu wypoczynkowego, okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu i zaistniałe w czasie jego trwania, mogące doprowadzić w razie nieobecności danego pracownika do poważnych zakłóceń w procesie pracy. Jednak ocena „ważności” przyczyny należy wyłącznie do pracodawcy.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Tax Angels Group Limited

Tax Angels Group Limited to kancelaria podatkowa, tworzona przez zespół doradców wspierających przedsiębiorców w zakresie otwierania firm za granicą, w szczególności w Wielkiej Brytanii i Szkocji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK