| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Urlop wychowawczy u nowego pracodawcy

Urlop wychowawczy u nowego pracodawcy

W jednym z hipermarketów zatrudniamy od 3 miesięcy pracownicę. Wcześniej przez dwa lata pracowała w hurtowni, a następnie przez 5 miesięcy pobierała zasiłek dla bezrobotnych. Ma 2-letniego synka i ostatnio wystąpiła o urlop wychowawczy. Wcześniej z urlopu wychowawczego nie korzystała. Czy mimo krótkiego stażu pracy mamy obowiązek udzielić jej urlopu wychowawczego? Czy w razie skorzystania z urlopu będzie mogła skrócić jego okres i wrócić do pracy wcześniej niż planowała?

Pracodawca ma obowiązek udzielić pracownicy urlopu wychowawczego, ponieważ ma ona wymagany 6-miesięczny okres zatrudnienia. Możliwa będzie również rezygnacja z urlopu wychowawczego.

Urlop wychowawczy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych związanych z rodzicielstwem. Aby jednak z niego skorzystać, należy spełniać pewne wymogi wskazane w Kodeksie pracy. Mianowicie urlop wychowawczy przysługuje pracownikowi w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, który jest zatrudniony co najmniej 6 miesięcy. Do 6-miesięcznego okresu zatrudnienia wlicza się również poprzednie okresy zatrudnienia. Dotyczy to wyłącznie zatrudnienia na podstawie umowy o pracę. Prawa do urlopu wychowawczego nie mają zatrudnieni na podstawie umowy o dzieło czy zlecenia.

Ponadto do okresu zatrudnienia, od którego zależy nabycie prawa do urlopu wychowawczego, zalicza się również okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych (wyrok SA w Białymstoku z 18 czerwca 1998 r., III AUa 296/98, OSA 1999/5/28).

Wymóg pozostawania w zatrudnieniu przez 6 miesięcy, umożliwiający skorzystanie z urlopu wychowawczego, dotyczy łącznego stażu pracy. Pracownica nie musi być zatrudniona przez cały wymagany okres u tego pracodawcy, u którego zamierza skorzystać z urlopu wychowawczego. Bez znaczenia jest również długość przerw między okresami zatrudnienia czy też wymiar czasu pracy.

W omawianej sytuacji pracownica posiada staż pracy wymagany do nabycia prawa do urlopu wychowawczego, gdyż wlicza się tu okres jej zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy w hurtowni, jak też okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych.

Urlop wychowawczy przysługuje w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem w wymiarze do 3 lat, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 4. roku życia (art. 186 § 1 k.p.). Może on zostać wykorzystany od razu w całości bądź też maksymalnie w czterech częściach.

Aby skorzystać z urlopu wychowawczego, pracownica jest zobowiązana złożyć pracodawcy pisemny wniosek w tej sprawie na 2 tygodnie przed planowanym rozpoczęciem urlopu (§ 1 rozporządzenia z 16 grudnia 2003 r. - DzU nr 230, poz. 2291). Niezachowanie jednak tego terminu nie oznacza, że wniosek zostanie przez pracodawcę odrzucony. W takim przypadku ma on obowiązek udzielić urlopu wychowawczego nie później niż z dniem upływu 2 tygodni od dnia złożenia wniosku przez pracownicę.

Należy zaznaczyć, że pracownica może w każdym czasie zrezygnować z urlopu wychowawczego, ale wyłącznie gdy pracodawca wyrazi na to zgodę. Pracownica ma również prawo skrócenia zaplanowanego urlopu wychowawczego i wcześniejszego powrotu do pracy, uprzednio zawiadamiając o tym pracodawcę, nie później niż na 30 dni przed terminem zamierzonego podjęcia pracy (art. 1863 k.p.).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Weronika Sierant

HR Manager w firmie Smart MBC

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK