| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Urlop wychowawczy u nowego pracodawcy

Urlop wychowawczy u nowego pracodawcy

W jednym z hipermarketów zatrudniamy od 3 miesięcy pracownicę. Wcześniej przez dwa lata pracowała w hurtowni, a następnie przez 5 miesięcy pobierała zasiłek dla bezrobotnych. Ma 2-letniego synka i ostatnio wystąpiła o urlop wychowawczy. Wcześniej z urlopu wychowawczego nie korzystała. Czy mimo krótkiego stażu pracy mamy obowiązek udzielić jej urlopu wychowawczego? Czy w razie skorzystania z urlopu będzie mogła skrócić jego okres i wrócić do pracy wcześniej niż planowała?

Pracodawca ma obowiązek udzielić pracownicy urlopu wychowawczego, ponieważ ma ona wymagany 6-miesięczny okres zatrudnienia. Możliwa będzie również rezygnacja z urlopu wychowawczego.

Urlop wychowawczy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych związanych z rodzicielstwem. Aby jednak z niego skorzystać, należy spełniać pewne wymogi wskazane w Kodeksie pracy. Mianowicie urlop wychowawczy przysługuje pracownikowi w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, który jest zatrudniony co najmniej 6 miesięcy. Do 6-miesięcznego okresu zatrudnienia wlicza się również poprzednie okresy zatrudnienia. Dotyczy to wyłącznie zatrudnienia na podstawie umowy o pracę. Prawa do urlopu wychowawczego nie mają zatrudnieni na podstawie umowy o dzieło czy zlecenia.

Ponadto do okresu zatrudnienia, od którego zależy nabycie prawa do urlopu wychowawczego, zalicza się również okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych (wyrok SA w Białymstoku z 18 czerwca 1998 r., III AUa 296/98, OSA 1999/5/28).

Wymóg pozostawania w zatrudnieniu przez 6 miesięcy, umożliwiający skorzystanie z urlopu wychowawczego, dotyczy łącznego stażu pracy. Pracownica nie musi być zatrudniona przez cały wymagany okres u tego pracodawcy, u którego zamierza skorzystać z urlopu wychowawczego. Bez znaczenia jest również długość przerw między okresami zatrudnienia czy też wymiar czasu pracy.

W omawianej sytuacji pracownica posiada staż pracy wymagany do nabycia prawa do urlopu wychowawczego, gdyż wlicza się tu okres jej zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy w hurtowni, jak też okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych.

Urlop wychowawczy przysługuje w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem w wymiarze do 3 lat, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 4. roku życia (art. 186 § 1 k.p.). Może on zostać wykorzystany od razu w całości bądź też maksymalnie w czterech częściach.

Aby skorzystać z urlopu wychowawczego, pracownica jest zobowiązana złożyć pracodawcy pisemny wniosek w tej sprawie na 2 tygodnie przed planowanym rozpoczęciem urlopu (§ 1 rozporządzenia z 16 grudnia 2003 r. - DzU nr 230, poz. 2291). Niezachowanie jednak tego terminu nie oznacza, że wniosek zostanie przez pracodawcę odrzucony. W takim przypadku ma on obowiązek udzielić urlopu wychowawczego nie później niż z dniem upływu 2 tygodni od dnia złożenia wniosku przez pracownicę.

Należy zaznaczyć, że pracownica może w każdym czasie zrezygnować z urlopu wychowawczego, ale wyłącznie gdy pracodawca wyrazi na to zgodę. Pracownica ma również prawo skrócenia zaplanowanego urlopu wychowawczego i wcześniejszego powrotu do pracy, uprzednio zawiadamiając o tym pracodawcę, nie później niż na 30 dni przed terminem zamierzonego podjęcia pracy (art. 1863 k.p.).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK