| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Jak korzystnie zaplanować urlop w 2009 r.

Jak korzystnie zaplanować urlop w 2009 r.

Początek nowego roku kalendarzowego to czas na zaplanowanie urlopu wypoczynkowego. Znając kilka podstawowych zasad dotyczących urlopów wypoczynkowych, można tak zaplanować urlop, aby zyskać jak najwięcej dni odpoczynku.

Prawem pracownika jest coroczny, nieprzerwany i płatny urlop wypoczynkowy, który powinien zostać wykorzystany w roku, w którym pracownik nabył do niego prawo.

Zasadą jest, że pracownikowi przysługuje nieprzerwany urlop, ale na jego wniosek może być podzielony na części. Wtedy jednak co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Z wyjątkiem urlopu na żądanie urlop wypoczynkowy powinien być wykorzystywany zgodnie z ustalonym wcześniej planem.

Plan urlopów

Ustalenie planu urlopów jest zadaniem pracodawcy, który przy sporządzaniu planu powinien wziąć pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Często zdarza się, że pracownikom trudno jest zaplanować urlop z dużym wyprzedzeniem na cały rok kalendarzowy. Należy zaznaczyć, że pracodawca nie musi sporządzać jednego planu na cały rok, lecz może przygotować na przykład dwa plany półroczne. Nie ma też przeszkód, by plany urlopowe były sporządzane sukcesywnie w trakcie trwającego już roku kalendarzowego na krótsze okresy. Tworząc plan urlopów, pracodawca musi wziąć pod uwagę wnioski pracowników co do terminów, w których chcieliby odpocząć. W związku z tym pracodawca powinien określić termin, w jakim pracownicy mogą zgłosić preferowane przez siebie okresy wypoczynku. Plan urlopu musi być podany do wiadomości pracowników w sposób przyjęty u danego pracodawcy.

Jak zaplanować urlop w 2009 r.

Istnieje kilka możliwości takiego zaplanowania urlopu w 2009 roku, by wykorzystując niewiele dni urlopu odpoczywać stosunkowo długo. Planując urlop w okresie od 27 kwietnia do 3 maja, mamy zapewniony wypoczynek przez 9 dni, a z puli urlopowej tracimy tylko 4 dni urlopu. Również korzystnym okresem na odpoczynek jest początek czerwca. Korzystając z dni wolnych od 8 do 10 czerwca, możemy wypoczywać 6 dni, a tracimy 3 dni urlopu. Niektórzy pracodawcy mogą wprowadzić jeszcze zasadę, że 12 czerwca (piątek) będzie dniem wolnym od pracy (do odpracowania w innym terminie) i wówczas korzystając z 3 dni urlopu pracownik może mieć 9 dni odpoczynku. W 2009 r. „niekorzystnie” dla pracowników 15 sierpnia (Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny) przypada w sobotę, a więc nie ma mowy o długim weekendzie. Warto natomiast zaplanować zimowy urlop w okresie Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Występując o urlop od 21 grudnia do 31 grudnia, wypoczywamy przez 16 dni (19 grudnia 2009 r. - 3 stycznia 2010 r.), a z puli urlopowej zostanie odpisanych 7 dni urlopu.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Russell Bedford Poland Sp. z o.o.

Grupa doradcza Russell Bedford jest członkiem międzynarodowej sieci niezależnych firm doradczych Russell Bedford International, zrzeszających prawników, audytorów, doradców podatkowych, księgowych, finansistów oraz doradców biznesowych. Russell Bedford doradza klientom w ponad 90 krajach na całym świecie. Grupa posiada ponad 290 biur i zatrudnia ok. 7.000 profesjonalnych doradców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK