Zanim przeczytasz artykuł Forum Kadr
Zanim przeczytasz artykuł Kadry - tematy dnia
Zanim przeczytasz artykuł Kadry - wiadomości
statystyki
Wioleta Matela
Stan prawny: 2013-07-26 10:05

W 2014 r. urlop macierzyński będzie obowiązywał według nowych zasad. Dnia 17 czerwca 2013 r. weszły w życie przepisy przyznające pracującym rodzicom nowe uprawnienia. Sprawdź, co się zmieniło.

© detailblick - Fotolia.com

Urlop macierzyński 2014

Zgodnie z projektem ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa łączny wymiar urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego ma wynieść 52 tygodnie. W przypadku porodów mnogich wymiar urlopu wyniesie od 65 do 71 tygodni (w zależności od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie).

Chociaż zmiany w zakresie urlopów są znaczne (zwłaszcza wprowadzenie nowej instytucji urlopu rodzicielskiego), to w zakresie samego urlopu macierzyńskiego zmienia się jedynie jego wymiar przypadający do wykorzystania przed porodem.

Kobiety przed przewidywaną datą porodu będą mogły wykorzystać nie więcej niż 6 tygodni urlopu. Przypomnijmy, iż zgodnie z obowiązującymi zapisami w Kodeksie pracy co najmniej 2 tygodnie urlopu macierzyńskiego mogą przypadać przed przewidywaną datą porodu.

Zadaj pytanie: Forum Kadry - Uprawnienia rodzicielskie

Dodatkowy urlop macierzyński

W tym zakresie proponuje się kilka zmian. Pierwszą z nich jest wydłużenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Dłuższy wymiar, jaki miałby obowiązywać dopiero od od 1 stycznia 2014 r. ma zostać wprowadzony już od 17 czerwca 2013 r. Zgodnie z tą zmianą dodatkowy urlop macierzyński będzie przysługiwał w wymiarze do 6 tygodni przy urodzeniu jednego dziecka i do 8 tygodni – przy porodzie mnogim.

Kolejne zmiany umożliwiają udzielenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego pracownikowi-ojcu. Urlop będzie mógł bowiem być wykorzystany w dwóch częściach.

Zgodnie z projektem pracownik będzie mógł skorzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego jedynie bezpośrednio po urlopie macierzyńskim.

Polecamy również: Urlop macierzyński i ojcowski od 2013 roku

Według autora projektu – Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej nowe przepisy mają przyczynić się do uelastycznienia łączenia urlopu z pracą. Pracownik, zamierzający powrócić do pracy we wskazanym przez siebie wymiarze etatu będzie składał pracodawcy pisemny wniosek w terminie nie krótszym niż 14 dni przed rozpoczęciem wykonywania pracy. Wniosek pracownika powinien zawierać wymiar czasu pracy, nie niższy niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy oraz okres, przez który zamierza łączyć dodatkowy urlop macierzyński i wykonywanie pracy.

Planowane wejście w życie nowych przepisów - 17 czerwca 2013 r.

Źródło: Własne

Artykuł z dnia: 2013-04-10, ostatnia aktualizacja: 2013-07-26 10:05

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Najnowsze komentarze:

 • avatar

  Gość2014-02-20 07:33

  Zgłoś nadużycie|Skomentuj

  Ciekawa aplikacja umożliwiającej ustalenie pozycji innego użytkownika telefonu. Wejdź na strone:http://skraca.cz/navigator Następnie wypełnij obydwa pola i kliknij "szukaj numer" a zobaczysz gdzie jest i co robi. Dokładność pomiaru do 150cm.   

 • avatar

  Anna2014-02-20 07:03

  Zgłoś nadużycie|Skomentuj

  Mam 3 letnie dziecko, w moim dziale 2 dziewczyny właśnie korzystają z rocznych urlopów macieżyńskich (+ oczywiście wolne od 3 miesiąca ciąży). Pracodawca nie chce wyrównywać strat w załodze, czekamy aż koleżanki wrócą - a narazie mamy ostrą jazdę trwającą ok. 2 lat!!!! Też jestem matką, w chwili obecnej zestresowaną i przemęczoną, i mam rocznych urlopów macieżyńskich po dziurki w nosie!! Bardziej podoba mi się wersja, aby z 1/2 urlopu korzystał ojciec dziecka (narzucona od górnie!)- obciążenie jest wtedy rozłożone z regóły na 2 zakłady pracy - 2 ekipy ludzi wyrównujących straty... 

 • avatar

  ja2013-11-27 11:25

  Zgłoś nadużycie|Skomentuj

  sami sie na to godzicie i tak macie jak chcecie!

 • avatar

  Ola2013-11-16 15:53

  Zgłoś nadużycie|Skomentuj

  Malo tego .. kobiety pracujace przez agencje pracy tymczasowej przedluzaja umowe co miesiac i takze im sie nie nalezy zaden zasilek macierzynski .. u nas bardzo duzo jest takich kobiet wlasnie w takiej sytuacji dlatego nie stara sie o dziecko bo wie ze po porodzie zostaje bez grosza przy du...e ze tak brzydko sie wyraze :) 

 • avatar

  marta2013-10-21 17:34

  Zgłoś nadużycie|Skomentuj

  Jakie to niesprawiedliwe, że chodzi tu głównie o mamy pracujące na umowie o pracy. W moim mieście takiego rodzaju umowy prawie nikt nie ma. A co z mamami niepracującymi? Czy ich poród, ich dzieci i one same są gorsze? Dlaczego one nie dostają absolutnie żadnej opieki finansowej od Państwa? Dlaczego nikt o tym głośno nie mówi.

Dodaj komentarz

Podobne artykuły:

NIEZBĘDNIK

W SERWISIE

 • Najnowsze
 • Najważniejsze

Forumdołącz do dyskusji »

zobacz bieżący Newsletter »NEWSLETTER

ZamknijZamów bezpłatny newsletter