| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Terminu udzielenia urlopu macierzyńskiego po porodzie

Terminu udzielenia urlopu macierzyńskiego po porodzie

Pracownica w czasie ciąży nie korzystała ze zwolnień lekarskich. 29 sierpnia 2008 r. trafiła do szpitala, a 7 września urodziła dziecko. Nie dostarczyła nam zaświadczenia o przewidywanej dacie porodu. Tylko mąż pracownicy dostarczył nam pisemną informację od pracownicy o tym, że jest w szpitalu i jej wniosek o urlop macierzyński od 8 września 2008 r. Czy na tej podstawie możemy wypłacić pracownicy zasiłek macierzyński od 8 września? Czy za okres od 29 sierpnia do 7 września 2008 r. również przysługuje pracownicy zasiłek macierzyński? Czy jesteśmy związani wnioskiem pracownicy?

W tej sytuacji powinni Państwo zwrócić się do pracownicy albo bezpośrednio do szpitala, w którym była, o wystawienie zwolnienia lekarskiego na okres od 29 sierpnia do 6 września 2008 r. Na tej podstawie będzie jej przysługiwało wynagrodzenie chorobowe - jeżeli nie wykorzystała w tym roku kalendarzowym jeszcze 33 dni zwolnienia lekarskiego, lub zasiłek chorobowy od 34. dnia zwolnienia lekarskiego w wysokości 100% podstawy wymiaru.

WAżNE!

Urlop i zasiłek macierzyński pracownicy, która przed porodem nie korzystała z urlopu macierzyńskiego, przysługuje nie później niż od dnia porodu.

Dzień porodu jest pierwszym dniem wypłaty zasiłku macierzyńskiego nawet w sytuacji, gdy jest to dzień wolny lub ustawowo wolny od pracy, np. święto lub niedziela.

Po urodzeniu dziecka pracownicy przysługuje urlop i zasiłek macierzyński i nie musi składać wniosku o udzielenie tego urlopu. Pracodawca ma obowiązek udzielić pracownicy urlop i wypłacić zasiłek macierzyński za cały przysługujący jej okres.

Mają Państwo obowiązek wypłacić pracownicy zasiłek macierzyński od daty porodu, ale dopiero na podstawie skróconego aktu urodzenia dziecka i oświadczenia pracownicy, która z kolei dziecko urodziła.

• art. 180 Kodeksu pracy,

• art. 29 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),

• § 12 rozporządzenia z 27 lipca 1999 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU nr 65, poz. 742 ze zm.).

Anna Szocińska

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

SMM Legal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »