| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Czy pracownica może przerwać urlop macierzyński w razie zachorowania jednego z bliźniąt

Czy pracownica może przerwać urlop macierzyński w razie zachorowania jednego z bliźniąt

Nasza pracownica urodziła bliźnięta. Okazało się, że jedno z bliźniąt wymaga dłuższej hospitalizacji. Drugie dziecko przebywa z pracownicą w domu. Po wykorzystaniu 8 tygodni urlopu macierzyńskiego po porodzie pracownica przedłożyła mi zaświadczenie, że jedno z dzieci w dalszym ciągu przebywa w szpitalu i złożyła wniosek o przerwanie urlopu macierzyńskiego z tego powodu. Czy w tej sytuacji muszę zgodzić się na wniosek pracownicy? Czy dopuszczalne będzie w takim przypadku przerwanie urlopu macierzyńskiego?


RADA

Gdy tylko jedno z dzieci wymaga hospitalizacji, a drugie przebywa w domu z pracownicą, nie ma powodów do przerwania urlopu macierzyńskiego. Przerwanie urlopu macierzyńskiego po wykorzystaniu go przez pracownicę w wymiarze 8 tygodni po porodzie byłoby możliwe jedynie w sytuacji, gdyby dwoje dzieci w tym samym czasie wymagało hospitalizacji, a pracownica złożyłaby Państwu odpowiedni wniosek w tej sprawie.

UZASADNIENIE

 Państwa pracownicy, która urodziła bliźnięta, przysługuje 28 tygodni urlopu macierzyńskiego. Taka sama liczba urlopu macierzyńskiego przysługuje pracownicy w przypadku urodzenia większej liczby dzieci przy jednym porodzie.

Pracownica, która:

• urodziła dziecko wymagające opieki szpitalnej oraz

• wykorzystała po porodzie co najmniej 8 tygodni urlopu macierzyńskiego,

może przerwać urlop macierzyński i jego pozostałą część wykorzystać w terminie późniejszym, po wyjściu dziecka ze szpitala. W tym celu pracownica powinna złożyć pracodawcy stosowny wniosek oraz udokumentować fakt hospitalizacji dziecka. Pracodawca zaś w tym przypadku nie może odmówić pracownicy.

WAŻNE!

Przerwa w korzystaniu z urlopu macierzyńskiego nie może trwać dłużej niż okres pobytu dziecka w szpitalu.

Urlop macierzyński udzielany na bliźnięta jest jeden i jest niepodzielny. Oznacza to, że nie może zostać rozdzielony między poszczególne dzieci w taki sposób, że jedna jego część zostanie wykorzystana odrębnie na każde dziecko, np. pierwsze 8 tygodni urlopu macierzyńskiego po porodzie na jedno z bliźniąt, a pozostała część na drugie dziecko. W konsekwencji niedopuszczalna jest sytuacja, w której pracownica na czas hospitalizacji tylko jednego dziecka przerwie urlop macierzyński. Przebywające w tym czasie w domu wraz z pracownicą drugie dziecko również wymaga jej osobistej opieki. Natomiast podstawowymi celami urlopu macierzyńskiego są regeneracja sił pracownicy po porodzie oraz konieczność zapewnienia osobistej opieki dziecku w pierwszych miesiącach jego życia. Stąd sytuacje, w których jest dopuszczalne przerwanie lub skrócenie urlopu macierzyńskiego są wskazane w Kodeksie pracy wprost, jako wyjątek od zasady. Dlatego przepisów tych nie należy interpretować rozszerząjąco, a za taką można uznać interpretację zmierzającą do przyznania możliwości przerwania urlopu w sytuacji, gdy tylko jedno z dzieci pozostaje w szpitalu, a drugie zostało wypisane do domu.

Zatem jedynie hospitalizacja dwójki dzieci w tym samym czasie daje podstawę do przerwania urlopu macierzyńskiego po wykorzystaniu 8 tygodni tego urlopu po porodzie. Żadne z dzieci nie wymaga bowiem w tym okresie osobistej opieki pracownicy.

• art. 180 § 1 pkt 3, art. 181 Kodeksu pracy.

Cecylia Bodek

specjalista w zakresie prawa pracy

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Struzik

Dyrektor Zarządzający internetowego serwisu pracy MonsterPolska.pl, polskiego oddziału międzynarodowej grupy Monster.com.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK