| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Czy pracownikowi, którego żona nie pracuje, przysługuje prawo do 2 dni opieki na dziecko

Czy pracownikowi, którego żona nie pracuje, przysługuje prawo do 2 dni opieki na dziecko

Żona jednego z naszych pracowników studiuje zaocznie i nigdzie nie pracuje. Czy w takim przypadku pracownik ma prawo do 2 dni opieki na dziecko? Jego żona może przecież zająć się dzieckiem, kiedy pracownik jest w pracy. Żona innego pracownika pracuje w gospodarstwie rolnym. Czy temu pracownikowi przysługuje prawo do 2 dni zwolnienia od pracy na opiekę nad dzieckiem?


RADA

 Zarówno pracownik, którego żona studiuje i nie pracuje, jak i pracownik, którego żona pracuje w gospodarstwie rolnym, mają prawo do 2 dni (w roku kalendarzowym) zwolnienia od pracy na opiekę nad dzieckiem. Jednak prawo do takiego zwolnienia przysługuje pod warunkiem, że dziecko nie ukończyło 14 lat.

UZASADNIENIE

Pracownik, który wychowuje przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat, ma prawo do płatnego zwolnienia od pracy na 2 dni w roku kalendarzowym (art. 188 Kodeksu pracy). Prawo do takich dni wolnych przysługuje pracownikowi niezależnie od tego, kiedy podejmie pracę i w jakim wymiarze czasu pracy.

Prawo do dni wolnych na opiekę nad dzieckiem przysługuje pracownikowi nawet wówczas, gdy jego małżonek może sprawować opiekę nad dzieckiem, ponieważ jest bezrobotny czy prowadzi gospodarstwo rolne. Jedynie w sytuacji, gdy oboje rodzice dziecka są zatrudnieni na podstawie stosunku pracy, prawo do dni wolnych na dziecko przysługuje jednemu z nich. Rodzice dziecka mogą również ustalić między sobą, że każde z nich wykorzysta po 1 dniu takiego zwolnienia.

Prawo do dni wolnych na dziecko będzie miał także pracownik, którego małżonek pozostaje w stosunku pracy, ale nie pracuje, tylko opiekuje się dzieckiem.

PRZYKŁAD

Pracownik wychowuje wspólnie z żoną 2-letnie dziecko. Żona pracownika przebywa na urlopie wychowawczym i opiekuje się tym dzieckiem. W takim przypadku pracownikowi przysługują 2 dni zwolnienia na opiekę nad dzieckiem. W tej sytuacji nie ma znaczenia, że dzieckiem może opiekować się żona pracownika, która korzysta z urlopu wychowawczego.

Prawa do dni wolnych z tytułu opieki nad dzieckiem w wieku do 14 lat nie mają rodzice pozbawieni władzy rodzicielskiej.

Prawo do dni wolnych na opiekę nad dzieckiem przysługuje tylko pracownikom. Nie mają więc do niego prawa osoby zatrudnione na innej podstawie niż stosunek pracy, np. na umowę zlecenia, prowadzące własną działalność gospodarczą czy gospodarstwo rolne.

WAŻNE!

Ze zwolnienia na dziecko może skorzystać również pracownik, który wychowuje dziecko przysposobione lub dziecko współmałżonka.

Zwolnienie na dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w wymiarze 2 dni bez względu na liczbę posiadanych przez pracownika dzieci. Pracodawca nie ma prawa ustalać, czy pracownik wykorzystuje zwolnienie na dziecko zgodnie z jego celem.

• art. 188, art. 1891 Kodeksu pracy.

Marek Skałkowski

specjalista w zakresie prawa pracy

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Łukasik

Prawnik, doktorant

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »