| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Czy pracownikom wykonującym pracę nakładczą przysługuje urlop wychowawczy

Czy pracownikom wykonującym pracę nakładczą przysługuje urlop wychowawczy

Zatrudniamy w naszym zakładzie osoby wykonujące pracę nakładczą. Czy chałupnikom przysługuje urlop wychowawczy? Nie jestem tego pewny, a pytała mnie o to jedna z zatrudnionych u nas osób, która wychowuje 2-letnie dziecko.


RADA

Osoby wykonujące pracę nakładczą (chałupnicy) nie mają prawa do urlopu wychowawczego.

UZASADNIENIE

Osoba wykonująca pracę nakładczą nie jest pracownikiem. W związku z tym nie korzysta ze wszystkich uprawnień pracowniczych określonych w Kodeksie pracy oraz w pozostałych przepisach prawa pracy. Zakres uprawnień chałupnika regulują przede wszystkim podpisana umowa o pracę nakładczą oraz rozporządzenie w sprawie uprawnień pracowniczych osób wykonujących pracę nakładczą. Oznacza to, że chałupnicy korzystają jedynie z tych uprawnień pracowniczych, które są im przyznane w umowie i w treści rozporządzenia. Dodatkowo rozporządzenie odsyła wprost do niektórych przepisów Kodeksu pracy, które powinny być stosowane odpowiednio z uwzględnieniem zmian wynikających z odmiennych warunków wykonywania pracy nakładczej.

Ciężarna kobieta wykonująca pracę nakładczą korzysta z niektórych uprawnień zarezerwowanych wyłącznie dla pracowników. Wśród uprawnień związanych z macierzyństwem rozporządzenie o pracy nakładczej nie wymienia jednak urlopu wychowawczego, co oznacza, że chałupnikowi urlop wychowawczy w ogóle nie przysługuje.

Natomiast po porodzie kobieta wykonująca pracę nakładczą ma prawo do urlopu macierzyńskiego na zasadach określonych w Kodeksie pracy. W tym okresie, podobnie jak w przypadku kobiet zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, przysługuje jej również zasiłek macierzyński.

WAŻNE!

Osoby wykonujące pracę nakładczą nie mają prawa do urlopu wychowawczego.

Chałupnikowi będzie przysługiwał urlop wychowawczy, jeżeli jednocześnie będzie zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę może bowiem w trakcie urlopu wychowawczego wykonywać pracę nakładczą. Jeżeli jednak wykonywanie pracy nakładczej spowoduje trwałe zaprzestanie sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, pracodawca przerywa udzielony pracownikowi urlop wychowawczy.

• art. 1862 § 1, § 2, art. 303 Kodeksu pracy,

• § 18-20 rozporządzenia z 31 grudnia 1975 r. w sprawie uprawnień pracowniczych osób wykonujących pracę nakładczą (DzU z 1976 r. nr 3, poz. 19 ze zm.).

Katarzyna Wrońska-Zblewska

specjalista w zakresie prawa pracy

Orzecznictwo uzupełniające:

• Do wypowiedzenia umowy o pracę nakładczą nie mają zastosowania przepisy art. 38 i 45 Kodeksu pracy, które nie zostały recypowane w rozporządzeniu Rady Ministrów z 31 grudnia 1975 r. w sprawie uprawnień pracowniczych osób wykonujących pracę nakładczą - DzU z 1976 r. nr 3, poz. 19. (Wyrok Sądu Najwyższego z 7 czerwca 1977 r., I PR 27/77, OSNC 1977/12/247)

• Kierownik zakładu pracy podejmując decyzję o rozwiązaniu umowy o pracę nakładczą na podstawie § 6 ust. 1 pkt 3a rozporządzenia Rady Ministrów z 31 grudnia 1975 r. w sprawie uprawnień pracowniczych osób wykonujących pracę nakładczą - DzU nr 3, poz. 19 ze zm. - nie ma obowiązku zasięgnięcia opinii zakładowej organizacji związkowej. (Uchwała 7 sędziów Sądu Najwyższego z 28 lutego 1991 r., III PZP 17/90, publ. OSP 1991/10/250)

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Green OK

Producent biologicznie aktywnych oraz przyjaznych dla środowiska ekologicznych nawozów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »