| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Wymiar zasiłku macierzyńskiego z tytułu urodzenia dziecka w czasie urlopu wychowawczego

Wymiar zasiłku macierzyńskiego z tytułu urodzenia dziecka w czasie urlopu wychowawczego

Pracownica urodziła drugie dziecko 2 marca 2008 r. Jest na urlopie wychowawczym do końca czerwca 2008 r. na pierwsze dziecko. Gdyby pracownica nie była na urlopie wychowawczym, to miałaby prawo do 140 dni zasiłku macierzyńskiego (20 tygodni). Natomiast okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego skrócony o 2 tygodnie (126 dni) upłynąłby 5 lipca 2008 r., czyli po zakończeniu urlopu wychowawczego. Czy w takiej sytuacji należy wypłacać pracownicy zasiłek macierzyński przez 18 tygodni, czy przez 20 tygodni? Czy będzie miała prawo do urlopu macierzyńskiego od 1 do 19 lipca br.?


RADA

Pracownica ma prawo do zasiłku macierzyńskiego za 20 tygodni, ponieważ pełny okres zasiłku macierzyńskiego wykracza poza udzielony okres urlopu wychowawczego. Po zakończeniu urlopu wychowawczego pracownica ma prawo do urlopu macierzyńskiego od 1 do 19 lipca br.

UZASADNIENIE

Urodzenie dziecka w okresie urlopu wychowawczego nie przerywa tego urlopu. Pracownica, która urodziła dziecko w czasie trwania urlopu wychowawczego, od dnia porodu ma prawo do zasiłku macierzyńskiego.

Zasiłek macierzyński w takim przypadku przysługuje przez okres odpowiadający części urlopu macierzyńskiego, która przypada po porodzie, czyli w wymiarze skróconym o 2 tygodnie. Państwa pracownica miałaby zatem prawo do zasiłku macierzyńskiego za 18 tygodni. W takim wymiarze przysługuje zasiłek macierzyński, gdy pełny wymiar zasiłku macierzyńskiego przypada w czasie urlopu wychowawczego.

PRZYKŁAD

Pracownica 19 lutego 2008 r. urodziła drugie dziecko. Jest na urlopie wychowawczym udzielonym na 3 lata, który zakończy się 15 lipca 2008 r. 20 tygodni zasiłku macierzyńskiego upływa 7 lipca 2008 r., czyli w trakcie urlopu wychowawczego. Ponieważ pełne 20 tygodni zasiłku macierzyńskiego mieści się w okresie urlopu wychowawczego, pracownica ma prawo do 18 tygodni zasiłku macierzyńskiego, czyli w wymiarze skróconym o 2 tygodnie.

Pełny wymiar zasiłku macierzyńskiego przysługującego Państwa pracownicy (20 tygodni) wykracza poza udzielony pracownicy urlop wychowawczy - 20 tygodni zasiłku macierzyńskiego upływa 19 lipca 2008 r., czyli już po zakończeniu udzielonego urlopu wychowawczego. W takim przypadku okresu wypłaty zasiłku macierzyńskiego nie skraca się. Pracownica ma prawo do tego zasiłku w pełnym wymiarze, czyli za 20 tygodni liczonych od dnia porodu. Do 30 czerwca br. będzie miała prawo do zasiłku macierzyńskiego w okresie urlopu wychowawczego, a od 1 do 19 lipca br. będzie jej przysługiwał urlop macierzyński i zasiłek za czas tego urlopu.

• art. 180 Kodeksu pracy,

• art. 29 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).

Anna Szocińska

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

decyzje-IT.pl

decyzje-IT.pl to specjalistyczny, internetowy serwis branży IT, stanowiący centrum wiedzy na temat rozwiązań informatycznych dla przedsiębiorstw i organizacji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »