| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Urlop macierzyński a urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego

Urlop macierzyński a urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego

Pracownica przysposobiła 1,5-roczne dziecko i wystąpiła o urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego i zasiłek macierzyński. Matka dziecka przed jego oddaniem do adopcji wykorzystała 83 dni urlopu i zasiłku macierzyńskiego. Czy urlop, który przysługuje pracownicy, należy zsumować z urlopem macierzyńskim, który wykorzystała wcześniej matka dziecka? Czy pracownicy przysługuje całe 18 tygodni urlopu i zasiłku macierzyńskiego?


RADA

Państwa pracownica ma prawo do urlopu macierzyńskiego na warunkach urlopu macierzyńskiego i do zasiłku macierzyńskiego w pełnym wymiarze 18 tygodni.

UZASADNIENIE

Okresu urlopu i zasiłku macierzyńskiego, który wykorzystała matka dziecka, nie należy sumować z urlopem na warunkach urlopu macierzyńskiego i zasiłku macierzyńskiego dla Państwa pracownicy, która przysposobiła dziecko. Prawo do obydwu urlopów i zasiłków liczy się oddzielnie.

Matka dziecka zrezygnowała z jego wychowywania i oddała dziecko do adopcji, dlatego urlop i zasiłek macierzyński przysługiwał jej do dnia oddania dziecka, jednak nie krócej niż przez 8 tygodni (56 dni) od dnia porodu. Matka dziecka wykorzystała 83 dni przysługującego jej urlopu i zasiłku macierzyńskiego.

Państwa pracownica zaadoptowała dziecko, dlatego ma prawo do urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego i zasiłku macierzyńskiego przez 18 tygodni (126 dni). Na wymiar urlopu i zasiłku macierzyńskiego nie wypływa to, że biologiczna matka dziecka korzystała z urlopu macierzyńskiego.

Z urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego i z zasiłku macierzyńskiego można korzystać nie dłużej niż do ukończenia przez przysposobione dziecko 7. roku życia. Jeżeli wobec dziecka podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, to prawo do urlopu na zasadach urlopu macierzyńskiego i zasiłku macierzyńskiego przysługuje przed ukończeniem przez dziecko 10 lat.

PRZYKŁAD

Pracownica wystąpiła 3 marca 2008 r. z wnioskiem o urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego i zasiłek macierzyński na 6,5-letniego siostrzeńca. Siostra pracownicy i jej mąż zginęli w wypadku samochodowym, a pracownica przyjęła na wychowanie i przysposobiła dziecko. Pracownicy przysługuje urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego i zasiłek macierzyński przez 18 tygodni, ponieważ 7 lat siostrzeniec ukończy 15 lipca 2008 r.

Dziecko pracownicy ma 1,5 roku, dlatego pracownica może wykorzystać pełny okres 18 tygodni urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego i zasiłku macierzyńskiego.

• art. 180 § 1, art. 182, art. 183 Kodeksu pracy,

• art. 29 ust. 1, ust. 5 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).

Anna Szocińska

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Popiel

Wieloletni pracownik samorządowy, wieloletni pracownik administracji rządowej. Autor szeregu publikacji, dotyczących spraw oświatowych, spraw samorządowych oraz spraw zakresu prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK