| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Urlop na drugie dziecko

Urlop na drugie dziecko

Pracownica urodziła pierwsze dziecko i po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego poszła na 3-letni urlop wychowawczy na to dziecko. Po 2 latach wykorzystywania tego urlopu wróciła do pracy i od pierwszego dnia powrotu przedstawiła nam zwolnienia lekarskie. Po miesiącu od zakończenia urlopu wychowawczego pracownica urodziła drugie dziecko. Czy w takim przypadku pracownica po urlopie macierzyńskim udzielonym jej na drugie dziecko może jeszcze skorzystać z urlopu wychowawczego na pierwsze dziecko? Wykorzystała bowiem na to dziecko tylko 2 lata urlopu wychowawczego, a dziecko nie będzie miało jeszcze ukończonych 4 lat.

 1 rok na pozostałym urlopie wychowawczym na pierwsze dziecko.

Pracownica wykorzysta zatem pełny 3-letni okres urlopu wychowawczego przysługującego na pierwsze dziecko i następnie może korzystać z urlopu wychowawczego na drugie dziecko. Do ukończenia przez drugie dziecko 4 lat pracownica zdąży wykorzystać 2 lata i ok. 7,5 miesiąca urlopu wychowawczego. Po ukończeniu bowiem przez nią rocznego urlopu wychowawczego udzielonego na pierwsze dziecko, drugie jej dziecko będzie miało 1 rok i ok. 4,5 miesiąca. Łącznie na dwoje dzieci pracownica będzie mogła wykorzystać 5 lat i ok. 7,5 miesiąca urlopu wychowawczego (3 lata + 2 lata i ok. 7,5 miesiąca).

PRZYKŁAD 2

 Pracownica w czasie zatrudnienia będzie przebywać kolejno:

 2 lata na urlopie wychowawczym wykorzystanym na pierwsze dziecko,

 1 miesiąc w pracy - okres od powrotu z urlopu wychowawczego do urodzenia drugiego dziecka,

 20 tygodni na urlopie macierzyńskim na drugie dziecko (ok. 4,5 miesiąca),

 3 lata na urlopie wychowawczym na drugie dziecko.

Po zakończeniu tego urlopu pracownica nie będzie już mogła wykorzystać pozostałej części urlopu wychowawczego na pierwsze dziecko z powodu ukończenia przez nie 4. roku życia. Łącznie na dwoje dzieci pracownica wykorzysta zatem w tym przypadku jedynie 5 lat urlopu wychowawczego.

W przedstawionej przez Państwa sytuacji skorzystanie przez pracownicę z pozostałej części urlopu wychowawczego na pierwsze dziecko będzie prawidłowe. Poza tym taki sposób korzystania z urlopu będzie dla pracownicy korzystniejszy w zakresie przysługującej, łącznej (na dwoje dzieci) długości tych urlopów. Nie mają Państwo zatem podstaw do odmowy udzielenia pracownicy ponownie urlopu wychowawczego na pierwsze dziecko, jeżeli taki wniosek zostanie przez nią złożony. Taka odmowa stanowiłaby bowiem wykroczenie przeciwko prawom pracownicy zagrożone karą grzywny.

• art. 186 Kodeksu pracy,

• § 2 ust. 1 rozporządzenia z 16 grudnia 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania urlopu wychowawczego (DzU nr 230, poz. 2291).

Aleksander P. Kuźniar

specjalista w zakresie prawa pracy

Orzecznictwo uzupełniające:

• Urlop wychowawczy w związku z urodzeniem podczas porodu więcej niż jednego dziecka przysługuje w wymiarze nieprzekraczającym 3 lat, nie dłużej niż do ukończenia 4 roku życia przez dziecko urodzone jako pierwsze. (Wyrok Sądu Najwyższego z 28 listopada 2002 r., II UK 94/02, OSNP 2004/6/106)

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Roland Szymczykiewicz

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »