| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Urlop wychowawczy na niepełnosprawne dziecko

Urlop wychowawczy na niepełnosprawne dziecko

Pracownica ma niepełnosprawne dziecko (urodziło się 20 maja 1994 r.). Nie korzystała z 3-letniego urlopu wychowawczego na to dziecko do ukończenia przez nie 4 lat. Przebywała dopiero na urlopie wychowawczym w związku z opieką nad tym dzieckiem od 7 stycznia 2006 r. do 31 grudnia 2007 r. na podstawie orzeczenia o niepełnosprawności. Obecnie przedłożyła następne orzeczenie o niepełnosprawności dziecka, które jest wydane na okres od 1 stycznia 2008 r. do 20 maja 2010 r. (ciągłość w orzeczeniach). Czy w takim przypadku można udzielić jej urlopu wychowawczego do 20 maja 2010 r.? O to zwróciła się do nas pracownica.


RADA

W tym przypadku nie można udzielić pracownicy urlopu wychowawczego do 20 maja 2010 r. Zachowując ciągłość dodatkowego urlopu wychowawczego, będzie on mógł najdłużej trwać do 6 stycznia 2009 r.

UZASADNIENIE

Pracownikowi wychowującemu dziecko niepełnosprawne, niezależnie od korzystania z przysługującego mu w wymiarze do 3 lat urlopu wychowawczego na dziecko w wieku do 4 lat, przysługuje dodatkowy urlop wychowawczy. Urlop ten może trwać maksymalnie do 3 lat i należy go wykorzystać przed ukończeniem przez dziecko 18. roku życia. Okres przebywania na dodatkowym urlopie wychowawczym nie może być zatem wydłużony ponad ten 3-letni okres np. o niewykorzystany zwykły urlop wypoczynkowy.

Dodatkowy urlop wychowawczy pracownicy rozpoczął się 7 stycznia 2006 r. i, zgodnie z przedłożonym orzeczeniem o niepełnosprawności, trwał do 31 grudnia 2007 r. Zachowując ciągłość w orzeczeniach o niepełnosprawności, urlop można przedłużyć od 1 stycznia 2008 r. do 6 stycznia 2009 r. Fakt, że orzeczenie o niepełnosprawności jest wydane na okres dłuższy niż przysługujący pracownicy urlop, nie wpływa na maksymalnie dopuszczalny okres trwania tego urlopu.

Gdyby pracownica przerwała urlop wychowawczy, po czym postanowiła ponownie z niego skorzystać, to okres przebywania na urlopie wychowawczym wydłużyłby się wówczas o czas nieprzebywania na tym urlopie, nie dłużej jednak niż do końca okresu, na jaki zostało wydane orzeczenie o niepełnosprawności i ukończenia przez dziecko 18. roku życia. Korzystanie z dodatkowego urlopu wychowawczego może się odbywać tylko podczas okresów, na jakie zostało wydane orzeczenie o niepełnosprawności.

W omawianej sytuacji nie ma też znaczenia, że pracownica nie wykorzystała 3 lat urlopu wychowawczego po urodzeniu dziecka, przysługujących pracownikowi bez względu na niepełnosprawność dziecka.

 art. 186 § 1 i § 2 Kodeksu pracy,

 § 2 ust. 5 rozporządzenia z 16 grudnia 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania urlopu wychowawczego (DzU nr 230, poz. 2291).

Jakub Klein

specjalista w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Rzecznik Ubezpieczonych

Rzecznik Ubezpieczonych reprezentuje interesy osób ubezpieczających, ubezpieczonych, uposażonych lub uprawnionych z umów ubezpieczenia, członków funduszy emerytalnych, uczestników pracowniczych programów emerytalnych, osób otrzymujących emeryturę kapitałową lub osób przez nie uposażonych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK