| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Opieka nad dzieckiem w wieku do 14 lat

Opieka nad dzieckiem w wieku do 14 lat

Czy pracownikowi przysługują 2 dni zwolnienia na dziecko w wieku do lat 14, jeśli żona prowadzi działalność gospodarczą? - pyta Czytelniczka z Bydgoszczy.


Pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy na 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Jeżeli oboje rodzice lub opiekunowie dziecka są zatrudnieni, z uprawnienia tego może korzystać tylko jedno z nich (art. 188 i 1891 k.p.).

Powszechnie przyjmowany jest pogląd, że fakt, iż jedno z rodziców/opiekunów nie pozostaje w stosunku pracy lub przebywa na urlopie wychowawczym czy urlopie macierzyńskim, nie wyłącza prawa drugiego z rodziców/opiekunów pozostającego w zatrudnieniu i świadczącego pracę do korzystania z prawa do 2 dni opieki nad dzieckiem.

Tak więc fakt, że żona prowadzi działalność gospodarczą (a więc w ogóle nie pozostaje w stosunku pracy), nie stoi na przeszkodzie, aby mąż mógł korzystać ze zwolnienia od pracy na podstawie art. 188 k.p.

Odpowiedziała Joanna Drawnel

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Bogdan

Założycielka agencji pracy Jobhouse, ekspertka z zakresu HR i rynku pracy. W marcu 2017 roku otrzymała nagrodę publiczności w ogólnopolskim konkursie Bizneswoman Roku, organizowanym przez kobiecy portal Sukces Pisany Szminką.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK