| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Urlop wychowawczy

Wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego składa się pracodawcy w formie pisemnej na 2 tygodnie przed rozpoczęciem okresu, w którym zamierza się korzystać z tego urlopu. Pracownik ma możliwość wycofania wniosku.

Pracodawca udziela urlopu wychowawczego w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem na pisemny wniosek pracownika. Z urlopu wychowawczego może skorzystać pracownik, który jest zatrudniony co najmniej 6 miesięcy. Maksymalny okres urlopu wychowawczego wynosi 3 lata. Pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może skorzystać z niego nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 4. roku życia. Urlop wychowawczy może być wykorzystany od razu w całości albo najwyżej w 4 częściach.

Wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego składa się pracodawcy w formie pisemnej na 2 tygodnie przed rozpoczęciem okresu, w którym zamierza się korzystać z tego urlopu. Pracownik może wycofać wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego nie później niż na 7 dni przed rozpoczęciem tego urlopu; oświadczenie pracownika w tej sprawie następuje w formie pisemnej.

We wniosku pracownik wskazuje termin rozpoczęcia i czas trwania urlopu wychowawczego oraz okres dotychczas wykorzystanego urlopu wychowawczego na dane dziecko. Z urlopu na takich samych zasadach jak matka może skorzystać również ojciec dziecka.

Pracodawca jest obowiązany udzielić pracownicy urlopu wychowawczego w terminie wskazanym przez pracownicę, jeżeli wniosek o udzielenie tego urlopu został przez nią złożony co najmniej na 2 tygodnie przed tym terminem, oraz nie później niż z dniem upływu 2 tygodni od dnia złożenia przez pracownicę wniosku o udzielenie tego urlopu, jeżeli wniosek ten został zgłoszony przez nią bez zachowania terminu przewidzianego powyżej.

Do wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego dołącza się pisemne oświadczenie drugiego z rodziców lub opiekunów dziecka o braku zamiaru korzystania z urlopu wychowawczego przez okres wskazany we wniosku.

Jeżeli wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego zostanie złożony bez zachowania terminu, pracodawca udziela urlopu wychowawczego nie później niż z dniem upływu dwóch tygodni od dnia złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie tego urlopu.

Pracownica jednak może za zgodą pracodawcy zrezygnować z urlopu wychowawczego w każdym czasie lub po jego uprzednim zawiadomieniu najpóźniej na 30 dni przed terminem zamierzonego podjęcia pracy. Pracodawca ma obowiązek przyjąć pracownicę na to samo stanowisko, które zajmował przed urlopem, a jeżeli jest to nie możliwe to na stanowisko równorzędne zgodne z jej kwalifikacjami. Jeżeli po powrocie pracownicy z urlopu wychowawczego okaże się, że jest ona w ciąży wówczas korzysta ona z ochrony przewidzianej w k.p.

W przypadku złożenia wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego po dokonaniu czynności prawnej zmierzającej do rozwiązania umowy o pracę, pracodawca udziela tego urlopu na okres nie dłuższy niż do dnia rozwiązania umowy o pracę wskutek dokonanej czynności.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Ciołko

Ekspert Prawny Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK