| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Ochrona pracownicy w ciąży powracającej z urlopu wychowawczego

Ochrona pracownicy w ciąży powracającej z urlopu wychowawczego

Przebywam na 3-letnim urlopie wychowawczym, który kończy się 15 listopada 2008 r. Obecnie jestem w ciąży z drugim dzieckiem. Czy pracodawca może mi z tego powodu odmówić skrócenia urlopu wychowawczego. Czy jeśli się zgodzi na skrócenie urlopu, może mi zaraz po powrocie do pracy wypowiedzieć umowę o pracę? Jestem zatrudniona na czas określony do 2010 r. - pyta Czytelniczka z Poznania.


Jeśli zawiadomi Pani pracodawcę o skróceniu urlopu wychowawczego na co najmniej 30 dni przed planowanym terminem powrotu do pracy, pracodawca w żaden prawnie przewidziany sposób nie może sprzeciwić się Pani powrotowi do pracy. Ponadto, w związku z kolejną ciążą, jest Pani pod ochroną i jeśli nie następuje likwidacja czy upadłość pracodawcy, nie może on wypowiedzieć Pani umowy o pracę do końca urlopu macierzyńskiego.

Zgodnie z art. 1863 k.p. pracownik może zrezygnować z urlopu wychowawczego w każdym czasie - za zgodą pracodawcy, po uprzednim zawiadomieniu pracodawcy - najpóźniej na 30 dni przed terminem zamierzonego podjęcia pracy.

Jeśli pracownik na co najmniej 30 dni wcześniej powiadomi pracodawcę o rezygnacji z urlopu wychowawczego (najlepiej w formie pisemnej ze wskazaniem daty powrotu do pracy), na skrócenie urlopu wychowawczego zgoda pracodawcy nie jest potrzebna. Pracodawca ma 30 dni na przygotowanie stanowiska pracy dla pracownika powracającego z urlopu wychowawczego i po tym terminie nie może odmówić przyjęcia go z powrotem do pracy. Zgoda pracodawcy na skrócenie okresu urlopu wychowawczego jest wymagana tylko w przypadku, gdy pracownik chce powrócić do pracy wcześniej niż po 30 dniach od zawiadomienia pracodawcy o rezygnacji z urlopu wychowawczego.

W przypadku gdy pracownica powracająca z urlopu wychowawczego jest w ciąży, zastosowanie znajdują przepisy dotyczące szczególnej ochrony trwałości stosunku pracy. W szczególności pracodawca nie może pracownicy wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy (art. 177 § 1 k.p.). Powyższa ochrona nie przysługuje jedynie pracownicy zatrudnionej na umowę na okres próbny nieprzekraczający jednego miesiąca (art. 177 § 2 k.p.). Rozwiązanie przez pracodawcę umowy o pracę za wypowiedzeniem w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego może nastąpić tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy (art. 177 § 4 k.p.).

Odpowiedziała Joanna Drawnel

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Madejski Sasiński Starowicz radcowie prawni

spółka partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »