| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Czy dziadek dziecka może wykorzystać urlop macierzyński

Czy dziadek dziecka może wykorzystać urlop macierzyński

W wypadku samochodowym zginęła córka naszego pracownika i jej mąż. Kilka tygodni wcześniej urodziło im się dziecko. Czy nasz pracownik (dziadek dziecka) jest uprawniony do wykorzystania części urlopu macierzyńskiego niewykorzystanej przez córkę? - pyta Czytelniczka Sieradza.

Przepisy przewidują również prawo do urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. Pracownik, który przyjął dziecko na wychowanie i wystąpił do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka lub który przyjął dziecko na wychowanie jako rodzina zastępcza (nie dotyczy to jednak rodziny zastępczej zawodowej niespokrewnionej z dzieckiem), ma prawo do 18 tygodni urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 7. roku życia. W przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, urlopu takiego udziela się na okres nie dłuższy niż do ukończenia przez nie 10. roku życia. Natomiast urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego w niższym 8-tygodniowym wymiarze przysługuje pracownikowi, który przyjął dziecko na wychowanie bez składania wniosku o jego przysposobienie lub wychowuje je na innych warunkach niż rodzina zastępcza.

Państwa pracownik będący dziadkiem dziecka może zatem wystąpić o taki urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego, jeżeli przyjmie wnuczka na wychowanie. Urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego dziadka dziecka nie byłby w tej sytuacji skracany o okres urlopu macierzyńskiego wykorzystanego przez matkę dziecka przed jej śmiercią.

Odpowiedział Marek Rotkiewicz

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Sobaś

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK