| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Wyjazd za granicę na urlopie wychowawczym

Wyjazd za granicę na urlopie wychowawczym

Przebywam obecnie na urlopie wychowawczym, mąż pracuje w Anglii. Czy mogę wyjechać do niego z dzieckiem bez utraty urlopu wychowawczego? Czy mogę tam podjąć dodatkową pracę? - pyta Czytelniczka z Krakowa.


Tak, może Pani podczas urlopu wychowawczego wyjechać z dzieckiem do pracującego za granicą męża. Przebywając za granicą, ma Pani prawo do korzystania z urlopu wychowawczego u dotychczasowego pracodawcy. Może Pani podjąć dodatkową pracę, jednak pod warunkiem (taki sam dotyczyłby podjęcia pracy w kraju) że nie zaprzestanie Pani sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.

Celem urlopu wychowawczego jest stworzenie warunków umożliwiających rodzicom lub opiekunom sprawowanie osobistej opieki nad małym dzieckiem. Korzystanie z urlopu wychowawczego nie oznacza, że pracownik nie może podjąć pracy zarobkowej (na podstawie umowy o pracę czy umów cywilnoprawnych, np. zlecenia). Dopuszczalne jest także podjęcie działalności o charakterze niezarobkowym, nauki lub szkolenia. Jednak niezbędnym warunkiem podjęcia przez pracownika ww. aktywności jest to, że nie może ona wyłączać możliwości sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem (art. 1862 § 1 k.p.). Nie ma przy tym znaczenia, w jakim miejscu będzie sprawował tę opiekę - nie musi to być miejsce zamieszkania pracownika.

Kodeks pracy i inne powszechnie obowiązujące przepisy prawa pracy nie przewidują żadnych dodatkowych warunków dla pracownika, np. zgoda pracodawcy. Nie można ich także wprowadzić w układzie zbiorowym pracy, regulaminie pracy czy umowie o pracę. Tego rodzaju „obostrzeżenia” dotyczące pracowników korzystających z urlopów wychowawczych są mniej korzystne dla pracowników niż powszechnie obowiązujące przepisy prawa pracy i nie wywołują skutków prawnych (art. 9 k.p.).

Jeżeli pracodawca ustali, że pracownik trwale zaprzestał sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, ma prawo odwołać pracownika z urlopu i wezwać go do stawienia się do pracy w terminie przez siebie wskazanym, nie później jednak niż w ciągu 30 dni od dnia powzięcia takiej wiadomości i nie wcześniej niż po upływie 3 dni od dnia wezwania (art. 1862 § 2 k.p.). Pracodawca nie może np. wypowiedzieć umowę o pracę pracownikowi. Tego rodzaju sankcję pracodawca może zastosować dopiero w razie niestawienia się pracownika na wezwanie. Takie same uprawnienia ma pracodawca, jeżeli stwierdzi, że z urlopu wychowawczego korzystają w tym samym czasie oboje rodzice lub opiekunowie dziecka przez okres przekraczający 3 miesiące (art. 186 § 3 k.p.).

Odpowiedziała Ewa Drzewiecka

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Podkarpackie Biuro Analiz Podatkowych

K. Pysz Kancelaria Doradcy Podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK