| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Praca na urlopie wychowawczym

Praca na urlopie wychowawczym

Sytuacja rodzinna zmusza mnie do podjęcia pracy w okresie urlopu wychowawczego. Czy mogę pracować w dotychczasowym zakładzie pracy? - pyta Czytelnik z Warszawy.

Tak. Zgodnie z art. 1862k.p. pracownik w czasie korzystania z urlopu wychowawczego może podjąć pracę zarobkową zarówno u dotychczasowego, jak i u innego pracodawcy. Powyższy przepis zezwala też na podjęcie innej działalności, a więc również zatrudnienia na podstawie umowy zlecenia i nie wymaga uzyskania uprzedniej zgody dotychczasowego pracodawcy.

Świadczenie pracy czy wykonywanie innej działalności zarobkowej przez pracownika w okresie korzystania z urlopu wychowawczego nie może jednak wyłączyć możliwości sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.

Jeżeli okaże się, że pracownik zaniechał sprawowania opieki nad dzieckiem, wówczas pracodawca może wezwać pracownika do stawienia się do pracy we wskazanym terminie, nie wcześniej jednak jak z upływem 3 dni od dnia wezwania i nie później niż 30 dni od dnia powzięcia przez pracodawcę wiadomości o zaprzestaniu przez pracownika opieki nad dzieckiem.

Odpowiedziała Beata Skrobisz-Kaczmarek

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Dybała

Doradca podatkowy nr 11590

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »