| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Ochrona przed zwolnieniem przyszłej matki

Ochrona przed zwolnieniem przyszłej matki

Ochrona stosunku pracy przyszłej matki w przypadku zapłodnienia in vitro rozpoczyna się najwcześniej w momencie transferu zapłodnionej komórki jajowej do ciała kobiety.


Kwestia zapłodnienia in vitro jest bardzo wrażliwa społecznie w wielu państwach Unii Europejskiej. Wynika to z różnej tradycji i z różnych systemów wartości w poszczególnych krajach. Jednak to nie kwestie etyczne czy medyczne stały się przedmiotem orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich (ETS), ale kwestia ochrony stosunku pracy pracownicy poddającej się zabiegowi zapłodnienia in vitro, a konkretnie momentowi, w którym rozpoczyna się ta ochrona.

W tej kwestii zasadnicze znaczenie ma dyrektywa Rady 92/85/EWG z 19 października 1992 r. w sprawie wprowadzenia środków służących wspieraniu poprawy w miejscu pracy bezpieczeństwa i zdrowia pracownic w ciąży, pracownic, które niedawno rodziły, i pracownic karmiących piersią. Na jej tle ETS orzekał w sprawie C-506/06 Sabine Mayr przeciwko Bäckerei und Konditorei Gerhard Flöckner OHG.

Prawo krajowe

Zgodnie z prawem austriackim nie można w sposób zgodny z prawem wypowiedzieć umowy o pracę z pracownicami w okresie ciąży oraz 4 miesięcy po porodzie, chyba że pracodawca nie został poinformowany o ciąży lub porodzie.

Wypowiedzenie jest również bezprawne, gdy pracodawca został poinformowany o ciąży lub porodzie w terminie 5 dni od powiadomienia go o wypowiedzeniu lub jego doręczeniu, w przypadku wypowiedzenia na piśmie.

W odniesieniu do kwestii zapłodnienia poza organizmem kobiety przepis przewidywał, że komórki zdolne do rozrodu, tzn. zapłodnione komórki jajowe i komórki z nich powstałe, mogą być przechowywane przez maksymalny okres 10 lat.

Stan faktyczny

Pani Mayr pracowała w Bäckerei und Konditorei Gerhard Flöckner OHG od stycznia 2005 r. W ramach podejmowanych prób zapłodnienia in vitro 8 marca 2005 r. dokonano punkcji w celu pobrania komórek jajowych. W związku z tym przebywała na zwolnieniu lekarskim od 8 do13 marca 2005 r. 10 marca pracodawca telefonicznie poinformował ją o wypowiedzeniu umowy o pracę. W tym samym dniu pani Mayr wysłała pismo do pracodawcy, w którym poinformowała go, że przechodzi obecnie procedurę sztucznego zapłodnienia i na dzień 13 marca jest zaplanowany transfer zapłodnionych komórek jajowych do jej macicy. 10 marca jej komórki jajowe były już zapłodnione. W związku z tym pani Mayr sądziła, że wypowiedzenie było bezskuteczne, ponieważ korzystała już wtedy z ochrony przewidzianej dla kobiet w ciąży. Zażądała więc odszkodowania od pracodawcy. Pracodawca odmówił ze względu na to, że w dniu dokonywania wypowiedzenia nie była ona jeszcze w ciąży.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Liberty Direct

Liberty Direct to firma ubezpieczeniowa należąca do międzynarodowej Grupy Liberty Mutual Insurance, oferująca usługi dla Klientów indywidualnych oraz małych przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »