| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Ochrona przed zwolnieniem przyszłej matki

Ochrona przed zwolnieniem przyszłej matki

Ochrona stosunku pracy przyszłej matki w przypadku zapłodnienia in vitro rozpoczyna się najwcześniej w momencie transferu zapłodnionej komórki jajowej do ciała kobiety.

• wydobycie komórek jajowych z organizmu kobiety,

• zapłodnienie komórek jajowych nasieniem,

• transfer zapłodnionych komórek jajowych do macicy kobiety w trzecim lub piątym dniu od ich pobrania, z wyjątkiem sytuacji, gdy zapłodnione jaja mają być zamrożone,

• zagnieżdżenie.

Ze względu na konieczność zapewnienia ochrony kobietom w ciąży i w okresie urlopu macierzyńskiego, w tym także ze względu na to, jakie skutki psychiczne i fizyczne może za sobą nieść zwolnienie kobiety w ciąży czy przybywającej na urlopie macierzyńskim - powstała dyrektywa 92/85/EWG. Dyrektywa ta w art. 10 statuuje zakaz zwolnienia z pracy od początku ciąży do końca urlopu macierzyńskiego. Wynika z tego, że aby korzystać z ochrony w niej przewidzianej, ciąża musi się już rozpocząć, czyli dyrektywa nie chroni kobiet dopiero starających się o zajście w ciążę.

Biorąc pod uwagę cele realizowane przez dyrektywę, należy dopuścić możliwie najwcześniejszy moment objęcia ochroną pracownicy w ciąży. W przypadku zapłodnienia in vitro trudno jest ustalić moment objęcia ochroną przed zwolnieniem kobiety poddającej się temu zabiegowi. Jak zauważył ETS, przyjęcie momentu transferu zapłodnionej komórki jajowej do macicy kobiety nie może powodować rozszerzenia tej ochrony także na kobietę jeszcze przed tym zabiegiem. Mogłoby to naruszać zasadę pewności prawnej. W tym kontekście należy zwrócić uwagę na to, że przed transferem komórek jajowych do macicy mogą być one (w zależności od regulacji krajowych) przechowywane przez dłuższy lub krótszy czas. W przypadku Austrii jest to 10 lat. Nie można zatem obecnie przyjąć, że kobieta podlegałaby ochronie przed zwolnieniem także przed transferem komórek jajowych, bo praktycznie okres takiej ochrony mógłby być nieograniczony, jeśli z jakiś względów zabieg ten byłby odraczany albo w ogóle by z niego zrezygnowano.

Z tego też względu ETS uznał, że ochrona przed zwolnieniem kobiety w ciąży nie obejmuje pracownicy poddającej się zabiegowi sztucznego zapłodnienia, jeżeli w dacie wypowiedzenia doszło już co prawda do zapłodnienia komórek jajowych pobranych od pracownicy, ale nie zostały one jeszcze transferowane do macicy kobiety.

Agnieszka Bolesta-Borkowska

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Eksperci Budujesz-Kupujesz.pl

Eksperci budowlani

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK