| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Ochrona przed zwolnieniem przyszłej matki

Ochrona przed zwolnieniem przyszłej matki

Ochrona stosunku pracy przyszłej matki w przypadku zapłodnienia in vitro rozpoczyna się najwcześniej w momencie transferu zapłodnionej komórki jajowej do ciała kobiety.

Sprawa trafiła do sądu. W pierwszej instancji sąd orzekł, że zgodnie z orzecznictwem krajowym ochrona przed zwolnieniem rozpoczyna się w momencie zapłodnienia komórki jajowej: ten moment jest uznawany za początek ciąży. Na tej podstawie sąd uznał, że tak samo powinno być w przypadku zapłodnienia in vitro. Jednak w przypadku tego rodzaju zapłodnienia ochrona przed zwolnieniem ustaje, gdy transfer zarodków zakończy się niepowodzeniem.

Sąd apelacyjny zwrócił uwagę na fakt, że trudno wyobrazić sobie ciążę w oderwaniu od ciała kobiety. W szczególnym przypadku, jakim jest zapłodnienie in vitro, ciąża rozpoczyna się zatem dopiero w momencie transferu zapłodnionej komórki do ciała kobiety. Wtedy także rozpoczyna się ochrona przed zwolnieniem.

Od tego wyroku sądu apelacyjnego została następnie wniesiona rewizja. Sąd rozpatrujący sprawę wskazał, że ochrona przed zwolnieniem ze względu na stan ciąży ma miejsce tylko wtedy, gdy ciąża rzeczywiście już się rozpoczęła w momencie, gdy dokonano wypowiedzenia umowy o pracę. Ochrona stosunku pracy kobiety w ciąży ma określone przesłanki: chodzi o ochronę zdrowia przyszłej matki, jak również o zapewnienie jej środków utrzymania. Nie ma znaczenia, czy doszło już do implementacji zapłodnionej komórki jajowej do ściany macicy (co jest jednym z kolejnych etapów ciąży) czy też nie, ani to, czy łatwo jest stwierdzić istnienie ciąży. Nie można zatem arbitralnie wyznaczać tego momentu jako rozpoczynającego początek ciąży, a tym samym ochronę przed wypowiedzeniem.

Sąd podkreślił jednak, że te poglądy i orzecznictwo powstały na gruncie zapłodnienia, do którego dochodzi w sposób naturalny. A przedmiotowa sprawa jest pierwszym przypadkiem, gdy rozważa się ochronę przed wypowiedzeniem kobiety poddającej się zapłodnieniu in vitro. Stąd też sąd zawiesił postępowanie i zwrócił się do ETS z pytaniem, czy pracownicę poddającą się zabiegowi zapłodnienia in vitro należy uważać za pracownicę w ciąży w rozumieniu dyrektywy 92/85/EWG, jeżeli w momencie wypowiedzenia jej komórki jajowe zostały już zapłodnione nasieniem partnera, ale nie zostały one jeszcze umieszczone w jej macicy.

Początek ciąży

Zapłodnienie in vitro jest to zapłodnienie poza organizmem kobiety.

Jak przypomniał ETS, obejmuje ono w szczególności:

• hormonalną stymulację jajników kobiety, w celu uzyskania kilku dojrzałych komórek jajowych,

• punkcję,

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

MojeBiuro24

MojeBiuro24.pl jest platformą dedykowaną biurom rachunkowym w celu ułatwienia pracy księgowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK