| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Urlop rodzicielski, wychowawczy i ojcowski w świadectwie pracy od 2017 r.

Urlop rodzicielski, wychowawczy i ojcowski w świadectwie pracy od 2017 r.

Od 1 stycznia 2017 r. świadectwo pracy musi zawierać informacje odnośnie wykorzystanego przez pracownika urlopu rodzicielskiego, ojcowskiego i wychowawczego, a także podstawy prawnej udzielenia tych urlopów. Taki wymóg nakłada rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 grudnia 2016 r. w sprawie świadectwa pracy.

Sprawdź -> Świadectwo pracy od 1 czerwca 2017 r. - nowy wzór, jak wypełnić

Konieczność wprowadzenia zmian we wzorze świadectwa pracy i uzupełnienia go o informacje dotyczące skorzystania przez dotychczasowego pracownika z uprawnień rodzicielskich jest konsekwencją dokonanych wcześniej modyfikacji odnośnie tych urlopów w kodeksie pracy.

Od 2 stycznia 2016 r. urlop ojcowski może być wykorzystywany w dwóch częściach, zaś rodzicielski w czterech.  Ponadto, do 16 tygodni urlopu rodzicielskiego może być od zeszłego roku udzielone w późniejszym terminie tj. nieprzypadającym bezpośrednio po poprzedniej części tego urlopu albo nieprzypadającym bezpośrednio po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający części tego urlopu. Żadna z części urlopu rodzicielskiego, co do zasady, nie może być krótsza niż 8 tygodni.

Jako, że wskazane wyżej uprawnienia rodzicielskie, jeśli nie zostały jeszcze wykorzystane w całości lub w części, przysługują nadal u kolejnego pracodawcy musi on mieć wiedzę czy pracownik jest do nich jeszcze uprawniony. W świadectwie pracy należy wskazać także podstawę prawną udzielenia tych urlopów.

Polecamy produkt: Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami

Od 1 stycznia 2017 r. trzeba w świadectwie pracy zamieszczać także informacje o wykorzystanym przez pracownika urlopie wychowawczym oraz o tym, czy pracownik korzystał z przysługującej mu w związku z nim ochrony stosunku pracy – uprawnienia do pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy oraz ochrony przed zwolnieniem.

W nowym wzorze świadectwa pracy dokonano również korekty objaśnienia w ust. 5 pkt. 7 dotyczącym udzielonego pracownikowi zwolnienia od pracy w celu opieki nad dzieckiem w wieku do lat 14, dodając obok liczby dni możliwość wpisania także liczby godzin wykorzystanego zwolnienia.

Przedstawiamy aktualnie obowiązujący wzór świadectwa pracy.

Podstawa prawna

- Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. 1974 Nr 24 poz. 141 ze zm.)

- Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 grudnia 2016 r. w sprawie świadectwa pracy

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Pazik

Doradca podatkowy Dyrektor Oddziału Wielkopolskiego Instytutu Studiów Podatkowych w Poznaniu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK