| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Urlop tacierzyński i urlop ojcowski 2017

Urlop tacierzyński i urlop ojcowski 2017

W dniu 2 stycznia 2016 roku weszła w życie nowelizacja Kodeksu pracy, która wprowadziła nowe warunki korzystania z urlopu ojcowskiego. Jakie są zasady udzielania urlopu ojcowskiego i tacierzyńskiego w 2017 roku? Czym się różni urlop ojcowski od urlopu tacierzyńskiego?

Urlop ojcowski jest uprawnieniem pracownika. Oznacza to, że pracownik – ojciec może z niego skorzystać, ale nie musi. Jeżeli nie skorzysta z urlopu, nie będzie mu przysługiwał ekwiwalent pieniężny.

Kto może skorzystać z urlopu ojcowskiego?

Urlop ojcowski przysługuje pracownikowi – ojcu, który jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę, mianowania, powołania, wyboru, spółdzielczej umowy o pracę  i w trakcie trwania stosunku pracy urodziło się dziecko. Ponadto urlop przysługuje pracownikowi – ojcu, który przysposobił dziecko.

Wymiar urlopu ojcowskiego

Długość urlopu ojcowskiego wynosi 2 tygodnie i jest niezależna od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie. Oznacza to, że w przypadku urodzenia bliźniaków czy trojaczków – urlop nadal będzie wynosił 14 dni kalendarzowych. 

Polecamy produkt: Zasiłki, urlopy, zwolnienia – nowe prawa rodziców (książka)

Urlop ojcowski nie musi być wykorzystany bezpośrednio po urodzeniu się dziecka. Z urlopu ojcowskiego może skorzystać ojciec nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 24 miesiąca życia (do 2 stycznia 2016 r. urlop można było wykorzystać do 12 miesiąca życia dziecka).

Urlop można wykorzystać jednorazowo lub w dwóch częściach, przy czym każda z nich nie może być krótsza niż 7 dni. Pamiętać należy, że pracownik – ojciec chcąc wykorzystać urlop w całości musi rozpocząć urlop 14 dni przed drugimi urodzinami dziecka.

Urlop ojcowski jest udzielany niezależnie od urlopu macierzyńskiego przysługującego matce dziecka.

Kiedy złożyć wniosek o urlop?

Urlop ojcowski nie jest udzielany z urzędu. Pracownik chcąc z niego skorzystać powinien złożyć pisemny wniosek do pracodawcy. Zgodnie z art. 1823 § 2 Kodeksu pracy, powinien go złożyć w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu.

Wniosek wraz dokumentami pracownik składa do pracodawcy.

Pracodawca ma obowiązek uwzględnić wniosek pracownika o udzielenie urlopu ojcowskiego, jeżeli pracownik – ojciec prawidłowo złożył wniosek (tj. w terminie).

W przypadku odmowy udzielenia urlopu ojcowskiego, taka sytuacja stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika, co jest zagrożone karą grzywny.

Jeżeli pracownik uchybi terminowi i złoży wniosek przykładowo na 3 dni przed planowanym urlopem, pracodawca może, ale nie ma obowiązku jego uwzględnienia.

Wynagrodzenie na urlopie ojcowskim

Pracownik – ojciec, który przebywa na urlopie ojcowskim otrzyma wynagrodzenie w takiej samej wysokości jakby pracował, czyli 100%.

Zobacz serwis: Urlopy

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Stefanowicz

Dyrektor Zespołu ds. Cła i Akcyzy w KPMG

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »