REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Udzielenie zwolnienia na opiekę nad dzieckiem pracownikowi niepełnosprawnemu 2016/2017

Marek Rotkiewicz
Prawnik specjalizujący się w prawie pracy. Autor i współautor około 60 książek z tego zakresu, w tym kilku komentarzy oraz autor ponad 4000 artykułów. Wykładowca na licznych szkoleniach (przeprowadzonych ponad 6000 godzin szkoleniowych).
Udzielenie zwolnienia na opiekę nad dzieckiem pracownikowi niepełnosprawnemu 2016/2017/ fot. Fotolia
Udzielenie zwolnienia na opiekę nad dzieckiem pracownikowi niepełnosprawnemu 2016/2017/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od stycznia 2016 r. zwolnienie nad dzieckiem jest udzielane w dniach albo w godzinach. Również pracownik niepełnosprawny ma prawo do zwolnienia na opiekę nad dzieckiem. Jak zatem udzielić takiego zwolnienia pracownikowi niepełnosprawnemu?

Pracownik o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności wystąpił o zwolnienie na opiekę nad dzieckiem w wymiarze godzinowym. Jak mamy ustalić liczbę godzin opieki na dziecko dla tego pracownika? Czy do przeliczeń należy przyjmować jego dobową normę czasu pracy? Czy udzielenie zwolnienia w wymiarze godzinowym powinno odpowiadać całej liczbie godzin, jakie pracownik będzie miał do przepracowania w danym dniu – pyta Czytelnik z Łodzi.

Autopromocja

Pracownikowi niepełnosprawnemu w stopniu umiarkowanym, mimo że pracuje po 7 godzin na dobę, przysługuje 16 godzin opieki na dziecko. Przepisy nie przewidują bowiem innego wymiaru tego zwolnienia w przypadku pracowników, do których należy stosować inną niż 8-godzinna dobową normę czasu pracy. Jeżeli pracownik podejmie decyzję o korzystaniu ze zwolnień na opiekę nad dzieckiem w wymiarze godzinowym, to będą one mogły obejmować także tylko część dnia pracy. Zwolnienie na opiekę nad dzieckiem jest udzielane w dniach (2 dni w roku kalendarzowym) albo w godzinach (16 godzin rocznie). Wyboru sposobu korzystania ze zwolnienia w danym roku dokonuje pracownik w pierwszym wniosku o udzielenie tego zwolnienia.

Polecamy produkt: Zasiłki, urlopy, zwolnienia – nowe prawa rodziców

Pracownik nie musi składać pracodawcy na początku roku odrębnej informacji o tym, czy ze zwolnienia chciałby korzystać w pełnych dniach czy w godzinach. Pracodawca zaś nie może żądać takiego działania pracowników poprzez wprowadzenie regulacji wewnętrznej zobowiązującej do tego. Byłoby to bowiem pogorszenie sytuacji pracowników, którym ustawodawca daje nieograniczony (a dokładniej ograniczony momentem złożenia pierwszego wniosku) czas na podjęcie decyzji w tej sprawie.

Pracownicy niepełnosprawni pracują w ramach norm czasu pracy uzależnionych od orzeczonego stopnia niepełnosprawności:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

● maksymalnie 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo – w odniesieniu do osób o lekkim stopniu niepełnosprawności,
● maksymalnie 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo – osoby zaliczone do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności.

W zakresie wolnego z tytułu opieki nad dzieckiem przepisy nie wyróżniają w żaden sposób pracowników, dla których przewidziana jest niższa niż 8-godzinna norma czasu pracy. Pracownik niepełnosprawny, niezależnie od stopnia niepełnosprawności, będzie miał zatem także prawo do 16 godzin zwolnienia na dziecko.

Pracownik z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności jest zatrudniony na pełny etat. W związku z tym obowiązuje go 7-godzinna norma dobowa czasu pracy. Pracownik pracuje po 7 godzin na dobę od poniedziałku do piątku. W pierwszym wniosku wystąpił o udzielenie opieki na dziecko (w wieku 10 lat) w wymiarze godzinowym. Korzystając z tego zwolnienia w godzinach, może uzyskać wolne 2 pełne dni i jeszcze dodatkowo 2 godziny.

Jedynie zwolnienie na opiekę, udzielane w wymiarze godzinowym, dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy jest ustalane proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika. Niepełną godzinę zwolnienia od pracy należy zaokrąglić w górę do pełnej godziny.

Pracownik jest zatrudniony w wymiarze 7/8 etatu. Ma on zatem prawo do zwolnienia na dziecko w wymiarze 14 godzin (16 godzin × 7/8 etatu) albo 2 dni w zależności od tego, w jaki sposób będzie chciał korzystać z tego zwolnienia.

Zwolnienie wyrażone w godzinach może obejmować część dnia pracy. Pracownik ma bowiem wybór.

Podstawa prawna:

● art. 188 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 1502; ost. zm. Dz.U. z 2016 r. poz. 1053),

art. 15 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 127, poz. 721; ost. zm. Dz.U. z 2016 r. poz. 195).

Zobacz serwis: Sektor publiczny

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Aaa
    2023-01-03 12:00:48
    To jest niesprawiedliwe i dyskryminacja osób pełnosprawnych pracujących w pełnym wymiarze
    0
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS: Coraz więcej cudzoziemców pracuje w Polsce. Spadek zanotowano w jednym województwie

Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem do pracy dla cudzoziemców. Liczba obcokrajowców ubezpieczonych w ZUS pod koniec marca przekroczyła 1,138 mln osób. To więcej o 10,7 tys. niż w grudniu 2023 r.

Podwyższenie wieku emerytalnego. Ekspertka: To jest niezbędne. Gdzieniegdzie 70 lat w niedługiej perspektywie

Z prognoz GUS wynika, że w 2060 r. liczba ludności w Polsce wyniesie 30,9 mln. Populacja zmniejszy się w większości regionów, najbardziej w śląskim. Wyjątkiem będzie region warszawski stołeczny, gdzie zakłada się wzrost liczby ludności.

Diety zagraniczne 2024 - tabela

Diety zagraniczne w 2024 roku – ile wynoszą stawki diety zagranicznej w takich państwach jak Niemcy, Hiszpania, Włochy, Francja? Tabela z załącznika do rozporządzenia wskazuje wysokość diety za dobę w podróży zagranicznej. Jak liczyć dietę zagraniczną? Jak jest kwota limitu za nocleg?

Podwyżka emerytur i rent dwa razy w roku – 1 marca i 1 września. Jest projekt dodatkowej waloryzacji

10 kwietnia 2024 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Projekt nowelizacji zakłada m.in. wprowadzenie dodatkowej waloryzacji w przypadku, gdy wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu roku, w którym przeprowadzona była roczna waloryzacja od 1 marca przekroczy 5%.

REKLAMA

30 dni lub 36 dni urlopu wypoczynkowego. Kiedy pracownik ma prawo do urlopu w takim wymiarze?

Zwykle pracownicy mają prawo do 20 dni lub 26 dni urlopu wypoczynkowego, w zależności od ogólnego stażu pracy. Jednak niektórym pracownikom przysługuje urlop wypoczynkowy w powiększonym wymiarze.

Odpowiedzialność materialna pracownika - zasady, wina, przykłady

Pracownik, który wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych ze swojej winy wyrządził pracodawcy szkodę, ponosi odpowiedzialność materialną według zasad określonych w Kodeksie pracy.

Dzień przyjemności w pracy. Nowe wydarzenie w kalendarzach działów HR

Dzień przyjemności w pracy to nowa inicjatywa Pluxee, która ma szansę na stałe zagościć na mapie pracowniczych wydarzeń. Jest nie tylko okazją do tego, by zadbać o siebie i swoje potrzeby, lecz także przypomina, jak bardzo radość, przyjemność i pozytywna atmosfera wpływają na zaangażowanie i poczucie sensu pracy. Mimo że jest to działanie z obszaru tzw. miękkiego HR, jego efekty są konkretne i mierzalne. 

OFE czy ZUS - okno transferowe 2024

Okno transferowe OFE-ZUS otwarte jest od 1 kwietnia do 31 lipca 2024 roku. Czy część obowiązkowych składek emerytalnych przekazać do OFE? Ubezpieczeni mają 4 miesiące na decyzję.

REKLAMA

Elektroniczna legitymacja emeryta i rencisty - czy potrzebny jest wniosek?

Elektroniczne legitymacja emeryta i rencisty działa jak tradycyjna karta plastikowa. Wystarczy mieć ją w telefonie w aplikacji mObywatel, by korzystać z ulg. Czy trzeba złożyć wniosek do ZUS, aby ją otrzymać? Jak wyrobić kartę emeryta?

Świadczenie AKTYWNIE W ŻŁOBKU: Od czego będzie zależała wysokość świadczenia?

Projekt ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu małego dziecka jest częścią programu „Aktywny rodzic”. Program jest systemową strategią wspierania rodziców w łączeniu ról zawodowych z rolami rodzicielskimi. Wsparcie będzie polegać m.in. na wprowadzeniu nowych świadczeń dla rodziców, m.in. świadczenia „Aktywnie w żłobku”.

REKLAMA