| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Urlop ojcowski w trakcie wypowiedzenia

Urlop ojcowski w trakcie wypowiedzenia

Pracownik będąc na wypowiedzeniu złożył w tym czasie wniosek o udzielenie mu urlopu ojcowskiego. Czy pracodawca ma obowiązek uwzględnić wniosek pracownika?

W pierwszej kolejności wskazać należy, że urlop ojcowski jest uprawnieniem pracownika, dlatego też nie ma obowiązku z niego skorzystać. W przypadku niewykorzystania urlopu, pracownikowi – ojcu nie przysługuje ekwiwalent pieniężny.

Kto jest uprawniony?

Z urlopu ojcowskiego może skorzystać pracownik - biologiczny ojciec dziecka lub pracownik-adopcyjny ojciec, który przedstawi postanowienie sądu o przysposobieniu dziecka, o czym stanowi  art. 1823 Kodeksu pracy.

Prawa do urlopu ojcowskiego nie będzie miał ojciec dziecka pozbawiony władzy rodzicielskiej.

Zmiany od 2 stycznia 2016 r.

W wyniku nowelizacji Kodeksu pracy, od 2 stycznia 2016 r. zmieniły się zasady udzielania urlopów ojcowskich. Długość urlopu wynosi nadal 2 tygodnie i jest niezależna od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie.

Zmiany wprowadziły możliwość udzielenia urlopu najpóźniej do ukończenia przez dziecko 24 miesiąca życia lub w przypadku ojca adopcyjnego – do upływu 24 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie dziecka. Przed zmianami czas na wykorzystanie urlopu był do 12 miesiąca życia dziecka.

Urlop ojcowski można wykorzystać do 24 miesięcy od narodzin dziecka.

Ponadto zgodnie z nowymi przepisami, urlop ojcowski można dzielić na 2 części, przy czym każda z tych części nie może być krótsza niż 1 tydzień (przed zmianami urlop należało wykorzystać jednorazowo w wymiarze 2 tygodni).

Czy urlop jest płatny?

Urlop ojcowski jest urlopem płatnym. Zgodnie z art. 29 ust. 5a ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa za czas urlopu ojcowskiego pracownik otrzymuje zasiłek macierzyński.

Polecamy: Zasiłki, urlopy, zwolnienia – nowe prawa rodziców (książka)

Formalności

Urlop ojcowski udzielany jest na wniosek pracownika – ojca. Powinien go złożyć najpóźniej na 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu – wtedy pracodawca ma obowiązek go uwzględnić.

Jeżeli pracownik – ojciec spóźnił się ze złożeniem wniosku, przykładowo złożył go na 3 dni przed planowanym urlop, pracodawca może, ale nie ma obowiązku żeby go uwzględnić.

Jak już wspomniano, wniosek pracownika o urlop ojcowski jest dla wiążący dla pracodawcy. Oznacza to, że nie może on odmówić pracownikowi jego udzielenia. Pracodawca, który odmówi prawa do urlopu ojcowskiego, naraża się na karę grzywny w granicach od 1 000 zł do 30 000 zł.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

ratalnie.com

Ratalnie.com to marka należąca do Lloyd Financial. Jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku na łatwo dostępne pożyczki gotówkowe opierające się na polskim kapitale.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »