| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Urlop ojcowski w trakcie wypowiedzenia

Urlop ojcowski w trakcie wypowiedzenia

Pracownik będąc na wypowiedzeniu złożył w tym czasie wniosek o udzielenie mu urlopu ojcowskiego. Czy pracodawca ma obowiązek uwzględnić wniosek pracownika?

Urlop ojcowski na wypowiedzeniu

Przypomnieć należy, że urlop ojcowski jest uprawnieniem pracownika a nie jego obowiązkiem. Oznacza to, że pracownik może z niego skorzystać, ale nie musi. Co jednak w przypadku, gdy pracownik – ojciec otrzyma od pracodawcy wypowiedzenie i chciałby wykorzystać w tym czasie urlop ojcowski.

Pracownik otrzymał wypowiedzenie umowy o pracę. Ma 1 – miesięczny okres wypowiedzenia, złożył w tym czasie wniosek o udzielenie mu urlopu ojcowskiego.

Czy pracodawca ma obowiązek uwzględnić taki wniosek?

W okresie wypowiedzenia pracujący ojciec w dalszym ciągu posiada status pracownika. Nie ma więc przeszkód, by w okresie wypowiedzenia mógł skorzystać z urlopu ojcowskiego.

Pracownik nadal może wykorzystać urlop w wymiarze 2 tygodni, przy czym muszą być spełnione warunki do uzyskania tego urlopu, czyli dziecko nie skończyło 24 miesiąca życia, wniosek został złożony z zachowaniem terminu.

Podstawa prawna:

- art. 1823 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141 ze zm.).

- ustawa z dnia 25 czerwca 1999r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U z 2010 r. Nr 77, poz. 512, ze zm.).

Dołącz do nas na Facebooku!

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Jeznach

Przedsiębiorca z wieloletnim doświadczeniem na rynkach międzynarodowych. Inżynier mechanik, doktor ekonomii. W 1981 roku wyjechał z Polski. Przez długie lata mieszkał w Hamburgu i w Moskwie. Po około 10 latach pracy na odpowiedzialnych stanowiskach dla międzynarodowych korporacji (np. dyrektor przedstawicielstwa BMW w Moskwie), od ponad 25 lat prowadzi własne przedsiębiorstwa, kilku firm handlowych (w Niemczech, w Polsce i Rosji), a także firmę konsultacyjną z siedzibą w Moskwie. Po rosyjskim kryzysie walutowym 1998 musiał zamknąć większość swoich firm, ale obecnie jego przedsiębiorstwo znowu kwitnie. W ostatnich latach styl zarządzania firmą znacznie się zmienił. Zrezygnowano ze struktury hierarchicznej, współpraca opiera się na zaufaniu, wykorzystuje potencjał wszystkich pracowników. Po ponad 30 latach życia poza krajem mieszka obecnie w Warszawie. Swój czas zawodowy dzieli między pracę jako prezes spółki handlowej GERSO GmbH (Niemcy), która w ubiegłym roku świętowała swój 25-letni jubileusz, a pracę jako coach, mentor i inspirator. Jest autorem dwóch książek „Sztuka życia“ oraz „Szef, który ma czas“.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK