| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Urlop ojcowski w trakcie wypowiedzenia

Urlop ojcowski w trakcie wypowiedzenia

Pracownik będąc na wypowiedzeniu złożył w tym czasie wniosek o udzielenie mu urlopu ojcowskiego. Czy pracodawca ma obowiązek uwzględnić wniosek pracownika?

Urlop ojcowski na wypowiedzeniu

Przypomnieć należy, że urlop ojcowski jest uprawnieniem pracownika a nie jego obowiązkiem. Oznacza to, że pracownik może z niego skorzystać, ale nie musi. Co jednak w przypadku, gdy pracownik – ojciec otrzyma od pracodawcy wypowiedzenie i chciałby wykorzystać w tym czasie urlop ojcowski.

Pracownik otrzymał wypowiedzenie umowy o pracę. Ma 1 – miesięczny okres wypowiedzenia, złożył w tym czasie wniosek o udzielenie mu urlopu ojcowskiego.

Czy pracodawca ma obowiązek uwzględnić taki wniosek?

W okresie wypowiedzenia pracujący ojciec w dalszym ciągu posiada status pracownika. Nie ma więc przeszkód, by w okresie wypowiedzenia mógł skorzystać z urlopu ojcowskiego.

Pracownik nadal może wykorzystać urlop w wymiarze 2 tygodni, przy czym muszą być spełnione warunki do uzyskania tego urlopu, czyli dziecko nie skończyło 24 miesiąca życia, wniosek został złożony z zachowaniem terminu.

Podstawa prawna:

- art. 1823 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141 ze zm.).

- ustawa z dnia 25 czerwca 1999r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U z 2010 r. Nr 77, poz. 512, ze zm.).

Dołącz do nas na Facebooku!

Narzędzia kadrowego

Ośrodki konferencyjno- szkoleniowe

POLECANE

SKŁADKI ZUS

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Studia I, II stopnia, studia podyplomowe, dyplom University of London, biznes, zarządzanie, finanse, filologie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »