| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Ochrona przed zwolnieniem po urlopie macierzyńskim – zmiany w 2016 roku

Ochrona przed zwolnieniem po urlopie macierzyńskim – zmiany w 2016 roku

Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że narusza ona postanowienia umowy o pracę. Jak kształtuje się ochrona przed zwolnieniem po powrocie pracownicy z urlopu macierzyńskiego?

W trakcie nieobecności pracownicy w pracy zachodzi wiele zmian. Zajmowane przez nią stanowisko mogło zostać przyznane osobie będącej na zastępstwie, mogło ulec likwidacji albo po prostu obowiązki pracownicy mogły zostać rozłożone na innych pracowników.

O obowiązku dopuszczenia pracownika do pracy po zakończeniu urlopu macierzyńskiego stanowi Kodeks pracy w art. 1832. Pracownik powinien otrzymać takie stanowisko, jakie miał przed pójściem na urlop, a jeżeli nie jest to możliwe, stanowisko równorzędne z dotychczas zajmowanym lub inne stanowisko odpowiadające jego kwalifikacjom zawodowym.

Przepis ten dotyczy tak pracownicy, jak i pracownika powracającego z urlopu ojcowskiego.

Rekomendowany produkt: Nowe prawa rodziców – zasiłki, urlopy, zwolnienia (książka)

Obowiązek dopuszczenia pracownika do pracy nie chroni go jednak przez ewentualnym wypowiedzeniem umowy o pracę. Może być przecież tak, że pracodawca nie jest zadowolony z pracy danego pracownika albo nie chce tworzyć kolejnego etatu. Jak więc uchronić się przed wypowiedzeniem?

Zasadniczo istnieją dwie drogi, które uniemożliwiają pracodawcy zwolnienie pracownika powracającego z urlopu macierzyńskiego. Pierwszą z nich jest złożenie przez pracownika wniosku o zmniejszenie wymiaru czasu pracy, drugą wniosek o urlop wychowawczy.

Wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy

Wniosek taki może być złożony tylko przez pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego. Jest on składany niejako zamiast wniosku o urlop wychowawczy.

Obniżony wymiar czasu pracy ma być nie niższy niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym pracownik mógłby korzystać z urlopu wychowawczego.

Co istotne, pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika.

Nowelizacja wydłużyła termin na złożenie wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy z dwóch tygodni do 21 dni przed rozpoczęciem wykonywania pracy w obniżonym wymiarze. Jeżeli wniosek zostanie złożony bez dochowania terminu, pracodawca obniża wymiar czasu pracy nie później niż z upływem 21 dni od dnia złożenia wniosku.

Ochrona przed zwolnieniem przysługuje do dnia powrotu do nieobniżonego wymiaru czasu pracy, nie dłużej jednak niż przez okres 12 miesięcy.

Zobacz serwis: Urlop wychowawczy

Wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego

Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego do dnia zakończenia tego urlopu. Rozwiązanie umowy o pracę przez pracodawcę umowy w tym czasie jest dopuszczalne tylko w następujących sytuacjach:

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Bridgestone

To czołowy światowy producent opon do samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych, motocykli, maszyn rolniczych, samolotów oraz maszyn do robót ziemnych, a także dostawca rozwiązań w zakresie bieżnikowania Bandag dla samochodów ciężarowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »