| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Nowe uprawnienia dla rodziców w 2016 roku

Nowe uprawnienia dla rodziców w 2016 roku

Nowe uprawnienia rodzicielskie, które wejdą w życie 2 stycznia 2016 roku to przede wszystkim korzyści dla pracowników. Pracodawców czeka natomiast więcej problemów, będących efektem nadmiernego skomplikowania zasad korzystania z uprawnień rodzicielskich przez zatrudnionych.

Zalety

● Dla pracowników: możliwość znacznego wydłużenia okresu urlopu rodzicielskiego.

● Dla pracodawców: możliwość odmowy uwzględnienia wniosku pracownika.

Wady

● Dla pracowników: możliwość odmowy uwzględnienia wniosku pracownika.

● Dla pracodawców:

- nadmierne skomplikowanie zasad ustalania okresu urlopu rodzicielskiego,

- konieczność dokonywania skomplikowanych wyliczeń,

- niepewność dotycząca okresu nieobecności pracownika.

Zerwanie z ciągłością urlopu rodzicielskiego

Ustawodawca przyzwyczaił nas do tego, że płatne urlopy związane z rodzicielstwem muszą być udzielane bezpośrednio po sobie, ale mogą być udzielane w częściach – rodzice mogą się w ten sposób dzielić opieką nad dziećmi. W chwili obecnej żadna z części urlopu rodzicielskiego nie może być krótsza niż 8 tygodni. Zasada ta zostanie utrzymana, ale jednocześnie pojawią się wyjątki od niej. Według nowych zasad żadna z części urlopu rodzicielskiego nie może być krótsza niż 8 tygodni, z wyjątkiem:

1) pierwszej części urlopu rodzicielskiego, która w przypadku:

a) urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie nie może być krótsza niż 6 tygodni,

b) przyjęcia przez pracownika na wychowanie dziecka w wieku do 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, do 10. roku życia, nie może być krótsza niż 3 tygodnie

- wyłączenie to ma związek z włączeniem dodatkowego urlopu macierzyńskiego do urlopu rodzicielskiego;

2) sytuacji, gdy pozostała do wykorzystania część urlopu jest krótsza niż 8 tygodni – wyłączenie to ma na celu bardziej optymalne planowanie urlopów rodzicielskich.

Generalnie pozostawiono zasadę, że urlop rodzicielski jest udzielany bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego albo zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego, nie więcej niż w 4 częściach, przypadających bezpośrednio jedna po drugiej albo bezpośrednio po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający części urlopu rodzicielskiego, w wymiarze wielokrotności tygodnia.

Ustawodawca przewidział jednak, że urlop rodzicielski w wymiarze do 16 tygodni może być udzielony w terminie nieprzypadającym bezpośrednio po poprzedniej części tego urlopu albo nieprzypadającym bezpośrednio po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający części tego urlopu. Liczba wykorzystanych w tym trybie części urlopu pomniejsza liczbę części przysługującego urlopu wychowawczego. Uwzględniając, że każda z części urlopu rodzicielskiego ma co do zasady trwać co najmniej 8 tygodni, oznacza to możliwość wykorzystania zaległego urlopu rodzicielskiego w dwóch ratach. Można to zrobić np. w okresie wakacyjnym, gdy są problemy logistyczne z opieką nad dziećmi.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Gałka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK