REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasady udzielania urlopu ojcowskiego 2016

Małgorzata Podgórska
Zasady udzielania urlopu ojcowskiego 2016
Zasady udzielania urlopu ojcowskiego 2016
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od 2 stycznia 2016 r. urlop ojcowski będzie można wykorzystać najpóźniej do ukończenia przez dziecko 24. miesiąca życia. Ponadto urlopu ojcowskiego będzie można udzielać w 2 częściach, a nie – tak jak do tej pory – tylko jednorazowo w wymiarze 2 tygodni.

Od 2 stycznia 2016 r. urlopu ojcowskiego będzie można udzielić najpóźniej do ukończenia przez dziecko 24. miesiąca życia lub w przypadku ojca adopcyjnego – do upływu 24 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie dziecka. Czas na wykorzystanie urlopu ojcowskiego po zmianach przepisów będzie zatem dłuższy niż dotychczas o 12 miesięcy.

Autopromocja

Zgodnie z nowymi regulacjami urlopu ojcowskiego będzie można udzielać w 2 częściach, z których każda nie będzie mogła być krótsza niż 1 tydzień, a nie – tak jak do tej pory – tylko jednorazowo w wymiarze 2 tygodni.

Kto jest uprawniony do urlopu ojcowskiego

Po zmianach przepisów z urlopu ojcowskiego nadal będzie mógł skorzystać pracownik- biologiczny ojciec dziecka lub pracownik-adopcyjny ojciec, który przedstawi postanowienie sądu o przysposobieniu dziecka (art. 1823 Kodeksu pracy).

Redakcja poleca: Nowe prawa rodziców – zasiłki, urlopy, zwolnienia

Prawa do urlopu ojcowskiego nie będzie miał ojciec dziecka pozbawiony władzy rodzicielskiej. Do urlopu ojcowskiego nie będzie także uprawniony pracownik, który korzystał z urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego i nie uzyskał prawomocnego orzeczenia sądu rodzinnego o przysposobieniu dziecka, nawet jeżeli faktycznie wychowuje dziecko, ponieważ formalnie nie jest on jego ojcem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tak jak dotychczas pracownik będzie mógł skorzystać z urlopu ojcowskiego od pierwszych tygodni życia dziecka, niezależnie od korzystania w tym samym czasie przez matkę dziecka z urlopu macierzyńskiego, z zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego lub urlopu rodzicielskiego.

Nowe przepisy dotyczące urlopu ojcowskiego należy stosować również do policjanta, strażaka, żołnierza zawodowego oraz funkcjonariusza: Straży Granicznej, Służby Więziennej, Biura Ochrony Rządu, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego i Służby Celnej.

Wymiar urlopu ojcowskiego

Po zmianach przepisów od 2 stycznia 2016 r. pracownik-ojciec wychowujący dziecko będzie uprawniony do urlopu ojcowskiego w wymiarze do 2 tygodni (dotychczas jest to wymiar wynoszący równe 2 tygodnie), nie dłużej jednak niż do:

● ukończenia przez dziecko 24. miesiąca życia albo

● upływu 24 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10. roku życia.

Załóżmy, że pracownik w lutym 2016 r. przyjmie na wychowanie dziecko w wieku 3 lat i wystąpi do sądu rodzinno-opiekuńczego z wnioskiem o adopcję. W związku z tym skorzysta z urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego. Pracownik ten może nie być natomiast uprawniony bezpośrednio po urlopie rodzicielskim do skorzystania z urlopu ojcowskiego. Warunkiem skorzystania z urlopu ojcowskiego będzie uzyskanie przez pracownika postanowienia sądu o ustaleniu go prawnym opiekunem dziecka. W takim przypadku będzie mógł w ciągu 24 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia o adopcji dziecka skorzystać z urlopu ojcowskiego. Jedynym ograniczeniem będzie wiek dziecka (do 7 lub 10 lat).

Dotychczas z urlopu ojcowskiego można skorzystać najpóźniej do ukończenia przez dziecko 12. miesiąca życia lub – w przypadku rodziców adopcyjnych – do upływu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia sądu orzekającego przysposobienie dziecka (art. 1823 § 1 Kodeksu pracy).

Przepisy Kodeksu pracy dotyczące urlopu ojcowskiego nadal nie uzależniają wymiaru tego urlopu od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie. Wymiar urlopu ojcowskiego w przypadku porodu mnogiego jest taki sam jak w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie.

Zostań naszym ekspertem!

Urlop ojcowski nadal na pisemny wniosek pracownika

Urlopu ojcowskiego udziela się na pisemny wniosek pracownika-ojca wychowującego dziecko składany w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu (art. 1823 § 2 Kodeksu pracy). Termin na złożenie wniosku o urlop ojcowski nie uległ zmianie. Pracodawca jest zobowiązany uwzględnić wniosek pracownika. Dokumenty, jakie należy dołączyć do wniosku, określi w drodze rozporządzenia minister właściwy do spraw pracy (na dzień oddania artykułu do druku nie wydano takiego rozporządzenia). Obecnie pracodawca może żądać skróconego odpisu aktu urodzenia dziecka lub odpowiednio prawomocnego postanowienia sądu o przysposobieniu dziecka lub kopii tych dokumentów, potwierdzonych przez płatnika zasiłku za zgodność z oryginałem. Oprócz tego może żądać oświadczenia pracownika, że zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego nie został pobrany z innego tytułu.

Jeżeli pracownik będzie chciał skorzystać z urlopu ojcowskiego po zmianach przepisów Kodeksu pracy począwszy od 10 marca 2016 r., to powinien złożyć pracodawcy, tak jak dotychczas, pisemny wniosek w tej sprawie w terminie nie krótszym niż 7 dni, tj. pracodawca powinien go otrzymać najpóźniej 2 marca 2016 r.

Zmiany w sposobie udzielania urlopu ojcowskiego

Zgodnie z nowymi przepisami urlop ojcowski może być wykorzystany jednorazowo albo nie więcej niż w 2 częściach, z których żadna nie może być krótsza niż tydzień. W dotychczasowym stanie prawnym, gdzie wymiar urlopu ojcowskiego był sztywno określony na 2 tygodnie, skorzystanie z niego było możliwe tylko w tym wymiarze albo w ogóle. Po zmianach korzystanie z urlopu ojcowskiego będzie bardziej elastyczne i uwzględniające potrzeby rodzinno-organizacyjne pracownika.

Pracownik, który wychowuje roczne dziecko i nie korzystał wcześniej z urlopu ojcowskiego, od 2 stycznia 2016 r. będzie uprawniony do wykorzystania tego urlopu w dwóch częściach. Nie ma przeszkód prawnych, aby wykorzystał np. 1 tydzień urlopu ojcowskiego, a z drugiego tygodnia świadomie zrezygnował.

Pracownik spełniający 2 stycznia 2016 r. warunki do korzystania z urlopu ojcowskiego będzie mógł skorzystać z tego urlopu w dwóch jednotygodniowych częściach, pod warunkiem że nie korzystał wcześniej z tego urlopu. W dotychczasowym stanie prawnym nie było możliwe korzystanie z urlopu ojcowskiego w częściach, zatem pracownik, który korzystał z urlopu ojcowskiego przed dniem wejścia w życie zmienionych przepisów Kodeksu pracy, nie będzie uprawniony do urlopu ojcowskiego, nawet jeżeli dziecko nie ukończyło jeszcze 24. miesiąca życia.

Cały artykuł przeczytasz w Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Podstawa prawna:

● art. 1823 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – j.t. Dz.U. z 2014 r., poz. 1502; ost.zm. Dz.U. z 2015 r., poz. 1268

● art. 1 pkt 10 ustawy z 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw – Dz.U. z 2015 r., poz. 1268

● § 20 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 2 kwietnia 2012 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa – j.t. Dz.U. z 2014 r., poz. 1594.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    ZUS: Od 1 kwietnia 2024 r. wyższe kwoty odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej

    1 kwietnia 2024 r. zwiększą się kwoty jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu ubezpieczony otrzyma 1431 zł. W razie śmierci ubezpieczonego kwota jednorazowego odszkodowania dla małżonka lub dziecka wzrośnie do 128799 zł.

    Najbardziej poszukiwany zawód w Polsce! Sprawdź, kogo poszukują pracodawcy.

    Jaki zawód jest najbardziej poszukiwany w Polsce? Kogo na polskim rynku pracy brakuje nawet bardziej niż kierowców i informatyków? Kompetencje tych pracowników są niezbędne do uruchamiania nowych, dużych inwestycji.

    Pracownicy urzędów państwowych. Będą nowe przepisy o czasie pracy w urzędach

    Prezes Rady Ministrów określi w rozporządzeniu zasady ustalania przez kierowników urzędów czasu pracy urzędów, w których są zatrudnieni urzędnicy państwowi oraz inni pracownicy. Nowe przepisy mają m.in. na celu umożliwienie zastosowania bardziej elastycznych rozwiązań w zakresie organizacji pracy urzędów.

    Decyzja o potrzebie wsparcia – kto wydaje i ile się czeka?

    Decyzja ustalająca poziom potrzeby wsparcia jest niezbędna dla osoby niepełnosprawnej do uzyskania świadczenia wspierającego. Kto wydaje decyzję o potrzebie wsparcia i ile się czeka? Gdzie złożyć wniosek?

    REKLAMA

    Pracownicy domowi i globalny kryzys opiekuńczy nad osobami niepełnosprawnymi i starszymi

    Rośnie globalne zapotrzebowanie na płatną opiekę, czy to nad osobami starszymi czy nad osobami niepełnosprawnymi. Coraz więcej państw na całym świecie, w tym szczególnie w UE boryka się z kryzysem opiekuńczym. Międzynarodowa Organizacja Pracy (MOP) szacuje, że kobiety stanowią trzy czwarte z 75,6 miliona pracowników domowych na całym świecie. Konieczne jest zapewnienie im ochrony w zatrudnieniu, w tym ochrony ubezpieczeniowej. MOP alarmuje o implementację przepisów. Praca domowa jest w dalszym ciągu niedoceniana i niedostrzegana oraz że w znacznej części jest wykonywana przez kobiety i dziewczęta, z których wiele jest migrantkami lub członkami społeczności znajdujących się w trudnej sytuacji i które są w szczególny sposób narażone na łamanie praw człowieka i pracownika, molestowanie seksualne czy dyskryminację. Czas to zmienić!

    Kolejne podwyżki w budżetówce. Jakie będą wynagrodzenia pracowników podmiotów leczniczych?

    Wzrosną wynagrodzenia pracowników podmiotów leczniczych. Minimalne kwoty wynagrodzenia zasadniczego tych pracowników będą wynosiły od 4190 zł do 4640 zł. Natomiast maksymalne kwoty wynagrodzenia zasadniczego będą wynosiły od 6000 zł do 12720 zł.

    Wysoko wrażliwi w pracy i biznesie - przepis na sukces z 6 składników

    Wysoko wrażliwi w pracy i biznesie nie mają łatwo. Mogą jednak przekuć swoją ponadprzeciętną wrażliwość w atut. Oto przepis na sukces dla osób wysoko wrażliwych od psycholog Aleksandry Kolińskiej. Potrzebujesz tylko 6 składników.

    Podwyżki w budżetówce. Nowelizacja przepisów o wynagradzaniu pracowników administracji rządowej i innych jednostek

    Szykują się podwyżki dla kolejnych grup pracowników budżetówki. Do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów trafił zapis o kolejnym projekcie rozporządzenia. Chodzi o rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek.

    REKLAMA

    Zmotywowani do działania pracownicy to jeden z kluczowych sposobów budowania konkurencyjności na rynku
    Rozliczanie freelancera – praktyczne przykłady

    Rozliczanie freelancera przy umowie zlecenie i umowie o dzieło - jak to zrobić? Na co zwrócić uwagę przy corocznym rozliczeniu podatkowym? Jak rozliczać podatkowo freelancera z zagranicy?

    REKLAMA