| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Powrót z macierzyńskiego a ochrona przed zwolnieniem

Powrót z macierzyńskiego a ochrona przed zwolnieniem

Kobieta w ciąży oraz w trakcie korzystania przez nią z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego lub urlopu adopcyjnego jest chroniona przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy o pracę. Wyjątkiem od tej zasady jest upadłość lub likwidacja pracodawcy lub wystąpienie okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownicy. Okres ochronny kończy się jednak wraz z zakończeniem urlopów związanych z macierzyństwem. Czy pracodawca może zwolnić pracownicę po zakończonym urlopie macierzyńskim?

Wystarczające zatem jest zawnioskowanie o zmniejszenie wymiaru czasu pracy jedynie do 0,9 wymiaru etatu aby skorzystać z ochrony przed zwolnieniem lub rozwiązaniem.

Należy pamiętać, że wspomniana ochrona przed zwolnieniem może trwać maksymalnie przez okres 12 miesięcy od dnia złożenia przez pracownicę stosownego wniosku.

Wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy powinien być złożony do pracodawcy na dwa tygodnie przed rozpoczęciem wykonywania pracy w obniżonym wymiarze. Pracodawca jest zobowiązany uwzględnić wniosek pracownicy.

Oczywiście taka sama ochrona dotyczy pracownika – ojca wychowującego dziecko, który po urlopie macierzyńskim, tzw. tacierzyńskim (w przepisach Kodeksu pracy nie funkcjonuje pojęcie urlopu tacierzyńskiego) złoży do pracodawcy wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy.

Zobacz również: Nowe zasady liczenia macierzyńskiego przedsiębiorczych matek od 2016 r.

Kobieta, która przed rozpoczęciem urlopu macierzyńskiego była zatrudniona w wymiarze ½ etatu nie ma możliwości obniżenia wymiaru etatu, co uniemożliwia jej skorzystanie ochrony przed zwolnieniem.

Pracownica również nie będzie mogła skorzystać z ochrony przed zwolnieniem, jeśli to pracodawca uprzedzi pracownicę i wręczy jej wypowiedzenie zmieniające dotyczące wymiaru czasu pracy i obniży je do połowy pełnego wymiaru czasu pracy.

Wniosek o urlop wychowawczy

Pracownica legitymująca się co najmniej 6 miesięcznym stażem pracy, ma prawo do skorzystania z urlopu wychowawczego w celu sprawowania opieki nad dzieckiem. W takiej sytuacji pracownica również znajduje się w okresie ochronnym, pracodawca bowiem nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę z pracownicą wnioskującą o udzielenie urlopu wychowawczego od momentu złożenia przez nią wniosku aż do zakończenia tego urlopu.

Zobacz: Urlop wychowawczy a ochrona trwałości stosunku pracy

Przepis ten dotyczy również pracownika – ojca dziecka sprawującego osobistą opiekę nad dzieckiem.

Jedynie likwidacja lub upadłość pracodawcy a także wystąpienie okoliczności uprawniających pracodawcę do zastosowania tzw. zwolnienia dyscyplinarnego pozbawiają pracownika przebywającego na urlopie wychowawczym przywileju przebywania w okresie ochronnym.

Zadaj pytanie na FORUM

Podstawa prawna:

- art. 1832, art. 1861, art. 1867, art. 1868 Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U.2014.1502 j.t.)

reklama

Polecamy artykuły

Ekspert:

Donata Hermann-Marciniak

Specjalistka z zakresu Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Absolwentka Studiów Podyplomowych Kadry i Płace na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.

Zdjęcia

Powrót z macierzyńskiego a ochrona przed zwolnieniem/ fot. Fotolia
Powrót z macierzyńskiego a ochrona przed zwolnieniem/ fot. Fotolia

PIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Bush Taxi Off-Road Centre

Firma Bush Taxi to centrum sprzedaży oraz montażu profesjonalnych akcesoriów przeznaczonych do wszystkich pojazdów terenowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK