| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Urlop ojcowski w świadectwie pracy

Urlop ojcowski w świadectwie pracy

W świadectwie pracy należy zawrzeć informację o wykorzystaniu urlopu ojcowskiego. Ma to zapobiec ponownemu wykorzystaniu urlopu u nowego pracodawcy. W którym miejscu należy umieścić tę informację?

Urlop ojcowski

Art. 182 (3) § 1 Kodeksu pracy przyznaje pracownikowi - ojcu wychowującemu dziecko prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze 2 tygodni maksymalnie do ukończenia przez nie 12 miesiąca życia lub do upływu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia. W stosunku do dziecka,  wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, urlop ojcowski przysługuje nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10 roku życia.

Urlop ojcowski - dokumenty

Wniosek o urlop ojcowski

Pracodawca jest związany wnioskiem pracownika, który ten ma obowiązek złożyć na piśmie nie później niż 7 dni przed rozpoczęciem takiego urlopu. Pracodawca jest zobowiązany przechowywać wniosek w aktach pracownika wraz ze skróconym odpisem aktu urodzenia dziecka oraz oświadczeniem pracownika-ojca, że z innego tytułu nie korzystał on z powyższego uprawnienia.

Polecamy Komplet: INFORLEX.PL Księgowość i Kadry + Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń + INFORorganizer - abonament 12 miesięcy

Urlop ojcowski w świadectwie pracy

Wraz z ustaniem stosunku pracy każdy pracodawca ma obowiązek wystawić pracownikowi świadectwo pracy. Wątpliwości budzi kwestia, czy w dokumencie tym należy zawrzeć zapis o wykorzystaniu przez pracownika-ojca urlopu ojcowskiego. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania nie wskazuje wprost takiego obowiązku. W § 1 ust. 1 pkt 3 wskazuje jedynie, że w świadectwie pracy, oprócz informacji określonych w art.97 § 2 Kodeksu pracy, należy również zamieścić zapisy dotyczące m. in. wykorzystania dodatkowego urlopu albo innego uprawnienia lub świadczenia, przewidzianego przepisami prawa pracy.

Zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego

Dlatego kluczową wskazówką jest często powoływane stanowisko Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 16 maja 2012 r. w sprawie zamieszczania informacji o uprawnieniach pracowniczych w świadectwie pracy. W świetle tego stanowiska potwierdzona została informacja, że zapis o wykorzystaniu urlopu ojcowskiego powinien zostać zamieszczony w świadectwie pracy, tak aby pracownik, który wykorzystał taki urlop, nie mógł ponownie z niego skorzystać u kolejnego pracodawcy. Zapis o okresie korzystania z urlopu ojcowskiego powinien zostać umieszczony w załączniku do rozporządzenia zawierającego wzór świadectwa pracy, a mianowicie w ust. 4 pkt 9 świadectwa pracy.

Weź udział w dyskusji na FORUM

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Jabłoński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »