| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Urlop ojcowski w świadectwie pracy

Urlop ojcowski w świadectwie pracy

W świadectwie pracy należy zawrzeć informację o wykorzystaniu urlopu ojcowskiego. Ma to zapobiec ponownemu wykorzystaniu urlopu u nowego pracodawcy. W którym miejscu należy umieścić tę informację?

W związku z powyższym, aby uniknąć zdublowania urlopu ojcowskiego u kolejnego pracodawcy i sytuacji nadużywania w związku z tym niniejszego uprawnienia istotne jest, aby w świadectwie pracy wskazać wszelkie wyczerpujące informacje na temat pracownika, tak aby przyszły pracodawca był poinformowany o wykorzystanych przez niego uprawnieniach przewidzianych przepisami prawa pracy.

Ponadto należy zwrócić uwagę, że informację o urlopie ojcowskim należy wskazać wyłącznie wtedy, gdy w momencie ustania stosunku pracy dziecko pracownika-ojca nie ukończyło jeszcze 12 miesiąca życia. Jeżeli dziecko jest starsze, a pracownik skorzystał z urlopu w momencie, gdy był do niego uprawniony, wówczas umieszczanie takiego zapisu jest bezcelowe.

Jeżeli zaś stosunek pracy zakończył się w trakcie przebywania przez pracownika na urlopie ojcowskim, wzmianka o skorzystaniu z uprawnienia również powinna być zapisana w świadectwie pracy i obejmować cały okres przebywania na urlopie ojcowskim. Należy przy tym uwzględnić okres urlopu trwającego przed ustaniem stosunku pracy, jak i po jego rozwiązaniu, z uwagi na niepodzielność urlopu ojcowskiego i niemożności wykorzystania go w częściach. 

Podstawa prawna:

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Perfecta

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK