| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Warunki udzielania i korzystania z urlopu ojcowskiego

Warunki udzielania i korzystania z urlopu ojcowskiego

Pracownik–ojciec wychowujący dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego, nawet gdy matka dziecka sprawuje osobistą opiekę nad dzieckiem. Jakie są warunki udzielania i korzystania z urlopu ojcowskiego?

W związku z urodzeniem się pracownikowi dziecka, zamierza on skorzystać z urlopu ojcowskiego. Jednocześnie jest zatrudniony u innego pracodawcy. Czy pracownik może wykorzystać urlop ojcowski u obu pracodawców?

Tak. Pracownik ma takie prawo, jeżeli będzie korzystał z urlopu ojcowskiego jednocześnie u obu pracodawców. Pracownik może wykorzystać urlop ojcowski również u jednego z pracodawców, pracując w tym czasie u drugiego pracodawcy. W takim przypadku nie będzie mógł już wykorzystać urlopu ojcowskiego u drugiego pracodawcy, ponieważ prawo do urlopu ojcowskiego przysługuje tylko raz.

Pracownikowi urodziło się dziecko. Czy w związku z tym przysługuje mu urlop ojcowski, jeżeli matka dziecka nigdzie nie pracuje?

Tak. Pracownik ma prawo do urlopu ojcowskiego. Nie ma w tym przypadku znaczenia, że matka dziecka nie pracuje. Ojciec dziecka ma prawo do urlopu ojcowskiego nawet wówczas, gdy matka dziecka jest bezrobotna.

Podstawa prawna:

  • art. 167, art 1823, art. 1831 ust. 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2014 r., poz. 208
  • art. 29 ust. 5a ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa – j.t. Dz.U. z 2014 r., poz. 159

Więcej przeczytasz w MONITORZE PRAWA PRACY I UBEZPIECZEŃ >>>

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń

Stowarzyszenie polskich producentów materiałów do wykonywania systemów ociepleń ścian zewnętrznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »