| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Uprawnienia rodzicielskie pracownika - ojca

Uprawnienia rodzicielskie pracownika - ojca

Warto pamiętać, że z uprawnień rodzicielskich mogą korzystać nie tylko matki, ale także ojcowie. Ponadto dzięki ostatnim zmianom Kodeksu Pracy ojcowie mają możliwość spędzenia z dzieckiem jeszcze więcej czasu.

Polecamy serwis: Urlopy

Urlop rodzicielski

Po dodatkowym urlopie macierzyńskim pracownik może skorzystać z urlopu rodzicielskiego w wymiarze do 26 tygodni, bez względu na liczbę dzieci urodzonych przy jednym porodzie. Na tym urlopie może przebywać ojciec równocześnie z matką, należy tylko pamiętać o tym, aby łącznie nie przekraczał on wspomnianej liczby tygodni. Wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego należy złożyć w terminie 14 dni przed planowanym terminem jego rozpoczęcia, podając w nim datę zakończenia dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Trzeba również dołączyć pisemne oświadczenie drugiego rodzica o braku zamiaru lub o korzystaniu z urlopu przez okres wskazany we wniosku, przez drugiego z rodziców.

Urlop wychowawczy

Ojcu, jeśli spełnia określone warunki, przysługuje również prawo do urlopu wychowawczego. Jeżeli był zatrudniony u dotychczasowych pracodawców co najmniej sześć miesięcy, a dziecko nie ukończyło piątego roku życia, może składać wniosek o urlop wychowawczy do pracodawcy. Wniosek należy złożyć co najmniej dwa tygodnie przed planowanym urlopem, podając datę rozpoczęcia i zakończenia urlopu. Dodatkowo, jeśli dochód na jednego członka rodziny miesięcznie nie przekracza 539 zł, rodzicowi przysługuje zasiłek rodzinny.

W okresie, w którym ojciec mógłby korzystać z urlopu wychowawczego, ma prawo do obniżenia wymiaru czasu pracy. Wniosek powinien złożyć co najmniej dwa tygodnie przed planowanym terminem rozpoczęcia pracy w niepełnym wymiarze czasu pracy. Jeżeli wniosek zostanie złożony później, pracę w obniżonym wymiarze będzie mógł rozpocząć z upływem dwóch tygodni od złożenia wniosku.

Ochrona przed zwolnieniem

Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę z pracownikiem przebywającym na urlopie ojcowskim, macierzyńskim, dodatkowym urlopie macierzyńskim i urlopie rodzicielskim. Od dnia złożenia wniosku o urlop wychowawczy do momentu powrotu do pracy, ojciec – pracownik również chroniony jest przed zwolnieniem. Po zakończeniu urlopu wychowawczego pracodawca musi dopuścić pracownika do pracy. Podobnie jak przy urlopie wychowawczym, praca w niepełnym wymiarze czasu pracy przez 12 miesięcy chroni ojca przed rozwiązaniem umowy za wypowiedzeniem przez pracodawcę. Rozwiązanie umowy przez pracodawcę w tym czasie dopuszczalne jest jedynie w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji, a także gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika.

reklama

Aktualizacja: 18.07.2014

Autor:

- Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

Źródło:

Zielona Linia

Zdjęcia

Urlop rodzicielski dla taty / Fot. Fotolia
Urlop rodzicielski dla taty / Fot. Fotolia

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Finelog

Finelog sprawia, że logistyka przestaje ograniczać Twój biznes. Tam, gdzie większość ludzi widzi tylko problemy, my widzimy wyzwania i, co jeszcze ważniejsze, rozwiązania.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »