| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Stosowanie i obliczanie terminów przy udzielaniu urlopów związanych z rodzicielstwem

Stosowanie i obliczanie terminów przy udzielaniu urlopów związanych z rodzicielstwem

W przepisach prawa pracy nie ma regulacji dotyczącej sposobu liczenia terminów. W związku z tym przy ich obliczaniu, w przypadku ustalania prawa do urlopów związanych z rodzicielstwem i składaniu wniosków o te urlopy, trzeba stosować potoczny sposób liczenia terminów.

Polecamy serwis: Urlopy

W przypadku rezygnacji przez pracownicę z jednego z ww. urlopów pracownik-ojciec wychowujący dziecko może złożyć pisemny wniosek o udzielenie mu dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub urlopu rodzicielskiego w całości lub w części, w terminie nie krótszym niż 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z dodatkowego urlopu macierzyńskiego albo z części takiego urlopu. Pracodawca jest zobowiązany uwzględnić wniosek pracownika-ojca wychowującego dziecko.

Terminy składania wniosku o łączenie urlopów związanych rodzicielstwem z wykonywaniem pracy

Łączenie korzystania z dodatkowego urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu następuje na pisemny wniosek pracownika, składany w terminie nie krótszym niż 14 dni przed rozpoczęciem wykonywania pracy. Pracodawca może jednak odmówić zgody na łączenie urlopu z pracą (powodem odmowy mogą być względy organizacyjne lub rodzaj świadczonej pracy). O przyczynie odmowy uwzględnienia wniosku pracodawca informuje pracownika na piśmie. Nie ma ustawowego terminu na udzielenie takiej odpowiedzi, należy jednak przyjąć, że powinno to nastąpić nie później niż do dnia, w którym miałoby nastąpić rozpoczęcie pracy.

Jeżeli pracownik złoży wniosek w terminie krótszym niż 14 dni przed rozpoczęciem pracy, to termin rozpoczęcia świadczenia pracy może zostać przesunięty na późniejszy, chyba że pracodawca uwzględni wniosek i dopuści pracownika do pracy we wnioskowanym terminie.

Pracownik może złożyć jeden łączny wniosek o udzielenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego (dodatkowego urlopu adopcyjnego) lub rodzicielskiego oraz jednocześnie o łączenie takiego urlopu z wykonywaniem pracy.

Analogiczne zasady w zakresie składania wniosków dotyczą łączenia dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego z wykonywaniem pracy.

Gdy termin na złożenie wniosku kończy się w sobotę, niedzielę lub w święto

Przepisy Kodeksu pracy nie regulują kwestii terminów, na składanie wniosków o urlopy związane z rodzicielstwem, upływających w soboty, niedziele i święta.

Należy pamiętać, że sobota jest normalnym dniem pracy. Zatem w przypadku, gdy termin na złożenie wniosku upływa w sobotę kalendarzową, to jest ona ostatnim dniem na złożenie pracodawcy oświadczenia w tej sprawie. Przekroczenie terminu może spowodować utratę prawa do urlopów.

Natomiast kwestią budzącą uzasadnione wątpliwości jest sytuacja, gdy termin kończy się w dniu ustawowo wolnym od pracy, czyli w niedzielę lub w święto. W tej sprawie zdania ekspertów prawa pracy są podzielone.

Czytaj także

Aktualizacja: 18.07.2014

Autor:

- prawnik, specjalista w zakresie prawa pracy, od wielu lat zajmuje się problematyką prawa pracy, autorka wielu publikacji dotyczących tej tematyki

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zdjęcia

Stosowanie i obliczanie terminów przy udzielaniu urlopów związanych z rodzicielstwem. /fot. Fotolia
Stosowanie i obliczanie terminów przy udzielaniu urlopów związanych z rodzicielstwem. /fot. Fotolia

Komplet publikacji: Rekrutacja i dylematy HR89.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Król

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK