| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Finansowanie składek emerytalno-rentowych rodziców zleceniobiorców i przedsiębiorców

Finansowanie składek emerytalno-rentowych rodziców zleceniobiorców i przedsiębiorców

Na mocy nowelizacji, z budżetu państwa będą opłacane składki emerytalno-rentowe za zleceniobiorców i przedsiębiorców  rezygnujących z aktywności zawodowej na rzecz sprawowania opieki nad dziećmi. Dnia 14 sierpnia, Prezydent podpisał ustawę rozszerzająca krąg osób, za które budżet państwa będzie opłacał składki emerytalno-rentowe.

W dotychczas obowiązującym stanie prawnym, składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe, w okresie opieki nad dzieckiem, a co za tym idzie, w okresie przerwy w życiu zawodowym, z budżetu państwa opłacane były wyłącznie za osoby przebywające na urlopie wychowawczym. Prawo do urlopu wychowawczego zaś przysługuje niemalże wyłącznie osobom zatrudnionym na podstawie stosunku pracy. Skutkowało to tym, iż osoby związane umową zlecenia, czy przedsiębiorcy, którzy ze względu na konieczność sprawowania opieki nad dzieckiem zaprzestali prowadzenia działalności, nie mieli opłacanych składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe.

Dzięki podpisanej już przez Prezydenta nowelizacji ustawy z dnia 13 października 1998 roku o systemie ubezpieczeń społecznych, z budżetu państwa będą opłacane składki emerytalne i rentowe, na rzecz szerszej grupy osób, rezygnujących z pracy w związku z koniecznością sprawowania opieki nad dzieckiem.

Zobacz również: Uprawnienia rodziców w 2014 roku

Nowelizacja zakłada opłacanie z budżetu państwa składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i zdrowotne m.in. za osoby prowadzące działalność gospodarczą oraz pracujące na umowę zlecenie, które to bezpośrednio przez rozpoczęciem opieki nad dzieckiem, mają co najmniej 6-miesięczny staż ubezpieczeniowy. W przypadku osób, które nie posiadają co najmniej 6-miesięcznego stażu oraz przypadku osób nieubezpieczonych, z budżetu państwa finansowane będą tylko składki na ubezpieczenie emerytalne.

Podobne uprawnienia nowelizacja daje rolnikom. Osoby dotąd nieubezpieczone będą mogły wybrać system ubezpieczeń: ZUS lub KRUS.

Nowe przepisy maja wejść w życie z dniem 1-go września tego roku. Przepisy te mają na celu poprawienie sytuacji osób aktywnych zawodowo na rynku pracy, co dodatkowo jest utrudnione poprzez niestabilność dzisiejszego rynku pracy. Chodzi tu głównie o sytuacje kobiet, które to ze względu na łącznie życia zawodowego z funkcją rodzica, maja na ogół niższe emerytury niż mężczyźni. Twórcy projektu nowelizacji wskazali, iż opłacanie składek na ubezpieczenie emerytalne będzie zwiększać kapitał na indywidualnym koncie emerytalnym osoby sprawującej opiekę nad dzieckiem w okresie przerwy w prowadzeniu działalności zarobkowej oraz w konsekwencji pobieraną w przyszłości emeryturę – szacunkowo o blisko 40 zł miesięcznie dla osób nieubezpieczonych oraz blisko 75 zł dla osób prowadzących działalność (w warunkach 2012 r. dla kobiet przechodzących na emeryturę w wieku 67 lat) – w stosunku do sytuacji, gdyby dana osoba zaprzestała w tym czasie prowadzenia działalności i nie opłacała składek.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry - Uprawnienia rodzicielskie

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

INDOS SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK