| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Urlopy dla rodziców w 2013 r.

Urlopy dla rodziców w 2013 r.

Jednym z uprawnień rodziców związanych z urodzeniem się dziecka są urlopy. Na razie w 2013 r. obowiązują takie same zasady ich udzielania jak w ubiegłym roku. Przygotowanych jest jednak kilka kolejnych zmian w tym zakresie, np. wprowadzenie wspólnych urlopów rodzicielskich.

Dodatkowy urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego

Oprócz prawa do urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego pracownikowi przysługuje prawo do dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. Wymiar tego urlopu w przypadku przyjęcia jednego dziecka wynosi do 4 tygodni w 2013 r., a od 1 stycznia 2014 r. – do 6 tygodni.

W razie jednoczesnego przyjęcia dwóch i więcej dzieci wymiar dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego wynosi do 6 tygodni w 2013 r., a od 1 stycznia 2014 r. – do 8 tygodni.

W przypadku gdy pracownik przyjął dziecko w wieku do 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego do 10. roku życia, wymiar dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego wynosi do 2 tygodni w 2013 r., a od 1 stycznia 2014 r. – do 3 tygodni.

Urlop ojcowski

Pracownik–ojciec wychowujący dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze 2 tygodni, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 12. miesiąca życia. Również pracownik, który przysposabia dziecko, ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze 2 tygodni do upływu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10. roku życia.

Urlop wychowawczy

Prawo do urlopu wychowawczego przysługuje pracownikowi zatrudnionemu co najmniej 6 miesięcy, przy czym do wymaganego okresu zatrudnienia wlicza się poprzednie okresy zatrudnienia. Urlop przysługuje w wymiarze do 3 lat i udzielany jest w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez nie 4. roku życia.

Pracownik, spełniający kryterium okresu zatrudnienia, bez względu na to, czy korzystał z urlopu wychowawczego na dziecko do 4. roku życia, może skorzystać z dodatkowego urlopu wychowawczego w wymiarze do 3 lat, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 18. roku życia, jeżeli z powodu stanu zdrowia potwierdzonego orzeczeniem o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności dziecko wymaga osobistej opieki pracownika.

Przepisy umożliwiają także rodzicom lub opiekunom dziecka jednoczesne korzystanie z urlopu wychowawczego. Jest to możliwe przez okres nieprzekraczający 3 miesięcy.

Urlop wychowawczy może być wykorzystany najwyżej w 4 częściach.

PRZYKŁAD

Hanna O. zatrudniona od 9 miesięcy w firmie X ma roczne zdrowe dziecko. Urodziła je, będąc osobą bezrobotną. Wystąpiła do pracodawcy z wnioskiem o urlop wychowawczy. Pracodawca udzielił tego urlopu, bowiem pracownica spełnia podstawowe kryteria przewidziane dla prawa skorzystania z urlopu wychowawczego, tj. pozostaje w zatrudnieniu przez okres co najmniej 6 miesięcy, a dziecko nie ukończyło 4. roku życia. Fakt urodzenia dziecka w czasie, gdy pracownica była osobą bezrobotną, nie ma znaczenia.

Warto zaznaczyć, że w 2013 r. planowane są kolejne zmiany dotyczące wprowadzenia urlopów rodzicielskich dla obojga rodziców przez okres jednego roku oraz wydłużenia już obowiązujących urlopów wychowawczych i ojcowskich. Na dzień oddawania tekstu do druku projekty ustaw zmieniających w tym zakresie Kodeks pracy nie zostały jeszcze uchwalone.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelarie Radców Prawnych Cyran Polak

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK